سیر تا پیاز بمب خبری وزارت نفت درباره بنزین

طرح جدید دولت برای بنزین چیست؛ چه اتفاقی در جایگاه‌های پمپ بنزین می‌افتد؟

طرح جدید دولت برای بنزین چیست؛ چه اتفاقی در جایگاه‌های پمپ بنزین می‌افتد؟
بر اساس اعلام وزیر نفت، قانونگذار وزارت نفت را مکلف کرده که در سال ۱۴۰۳، ۹۵ درصد فرآیند سوختگیری از طریق کارت‌های سوخت انجام شود
کد خبر: ۱۴۳۷۲
|
۱۷ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۳:۴۰

زی‌سان: تا ۱۰ روز آینده عملیات سوخت‌گیری محدود به استفاده از کارت سوخت شخصی خواهد شد. این خبر مهم را جواد اوجی وزیر نفت در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت اعلام کرد. 

به گزارش «زی‌سان»، بر اساس اعلام وزیر نفت، قانونگذار وزارت نفت را مکلف کرده که در سال ۱۴۰۳، ۹۵ درصد فرآیند سوختگیری از طریق کارت‌های سوخت انجام شود. آن‌چنان که اوجی می‌گوید، از هفته آینده، فرآیند سوخت‌گیری تنها از طریق کارت‌های سوخت شخصی انجام خواهد شد.

آیا بنزین گران می‌شود؟ 

بر اساس آن‌چه که جواد اوجی، وزیر نفت در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت عنوان کرده، محدود شدن عملیات سوخت‌گیری به استفاده از کارت سوخت شخصی، ربطی به افزایش قیمت بنزین ندارد، ما از روش‌های غیرقیمتی استفاده می‌کنیم تا مصرف سوخت را کنترل کنیم.

جزئیات طرح جدید دولت برای بنزین؛ چه اتفاقی در جایگاه‌های پمپ بنزین می‌افتد؟

او می‌گوید: اگر یک پالایشگاه ۱۰۰ هزار بشکه‌ای احداث کنیم که حداقل سه تا چهار سال زمان می‌برد و حداقل ۳ تا ۴ میلیارد دلار بار مالی دارد، ۸ تا ۱۰ میلیون بنزین تولید می‌کند. این یعنی ما باید سالی چهار پالایشگاه احداث کنیم که این میزان از مصرف را در مواقع اضطرار و این میزان مصرف، شرایط را کنترل کنیم.

علاوه بر اوجی، مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی تصریح کرد: این موضوع هیچ ارتباطی با افزایش قیمت و یا کاهش سهمیه بنزین ندارد و مردم به هیچ عنوان نگران این مساله نباشند.

مشکلات پیش‌روی محدود شدن سوخت‌گیری به استفاده از کارت شخصی

از همان دقایق ابتدایی مطرح شدن اظهارات وزیر نفت درباره محدود شدن عملیات سوخت‌گیری به استفاده از کارت سوخت شخصی نگرانی‌ها و پرسش‌های جدی از سوی رسانه‌ها مطرح شد. پرسش‌هایی بر این مبنا که آیا الزامات و لوازم اجرای این طرح از ابتدای هفته آینده وجود دارد یا خیر؟ 

مساله اصلی این بود که برخی از مالکان خودرو به هر دلیلی کارت سوخت ندارند یا کارت سوخت آنها در دست صدور است. اما مساله این است که صدور کارت‌های سوخت در وضعیت عادی حدود یک تا دو ماه زمان می‌برد. در چنین شرایطی پرسش مهم این است که تکلیف این وضعیت چه خواهد شد؟ آیا افرادی که کارت سوخت‌شان در حال صدور است می‌توانند از کارت‌های سوخت جایگاه استفاده کنند؟

همچنین، تکلیف این موضوع روشن نشده که با ۱۶۰ لیتر مجموعه سهمیه بنزین (۶۰ لیتر ۱۵۰۰ تومانی و ۱۰۰ لیتر ۳۰۰۰ تومانی) چگونه می‌توان نیاز‌های اضافی رانندگان را جبران کرد. آیا افراد مجاز به گرفتن بنزین بیشتری از این مقدار در ماه هستند یا خیر؟

جزئیات طرح جدید دولت برای بنزین؛ چه اتفاقی در جایگاه‌های پمپ بنزین می‌افتد؟

تمامی این وضعیت در شرایطی است که هدفگذاری شده بود تا شروع بهمن‌ماه ۱۴۰۲، امکان ثبت آنلاین درخواست صدور کارت سوخت فراهم شود که با گذشت بیش از دوماه از این تاریخ، هنوز این مهم محقق نشده و معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی وعده داده که این کار تا پایان اردیبهشت ماه محقق می‌شود.

با آنلاین شدن امکان ثبت درخواست صدور کارت سوخت المثنی، قرار است زمان صدور کارت سوخت المثنی از یک‌ماه اعلامی وزارت نفت، به یک‌هفته کاهش یابد. 

در حقیقت، این مسئله، پیش‌نیاز اقدامی است که وزیر نفت امروز اعلام کرده؛ چرا که بخشی از جامعه به‌دلایل مختلف از جمله خرید خودروی نوشماره و یا مفقودشدن کارت سوخت، کارت شخصی به‌همراه ندارند و لازم است پیش از ضروری کردن استفاده از کارت سوخت شخصی و محدودسازی بیش از پیش استفاده از کارت سوخت آزاد در جایگاه‌ها، سامانه مربوطه برای ثبت آنلاین درخواست صدور کارت سوخت و کاهش زمان صدور آن به یک‌هفته، اجرایی شود.

اطلاعیه مهم وزارت نفت: همه کارت‌ها جمع نمی‌شوند

در جدیدترین خبر پیرامون سهمیه بنزین، مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی درباره وضعیت کارت‌های سوخت اضطراری در پمپ بنزین‌ها توضیحاتی ارائه داد. جعفر سالاری نسب تاکید کرد: وضعیت کارت‌های سوخت اضطراری در جایگاه‌ها با توجه به قانون بودجه ۱۴۰۳ محدود خواهد شد، اما این به معنای جمع آوری کارت‌های اضطراری طی هفته جاری در جایگاه‌ها نیست سالاری نسب افزود: کارت اضطراری برای جایگاه‌های سوخت کماکان تا تکمیل مقدمات وجود خواهد داشت.

او با تاکید بر اینکه مردم نگران سوخت‌گیری نباشند، چراکه هیچ مشکلی ایجاد نخواهد شد، افزود: تدابیر لازم برای صدور کارت سوخت شخصی درنظر گرفته شده است و زمان صدور و تحویل با همکاری فراجا به یک هفته کاهش خواهد یافت.

به روایت روشن‌تر، آنچنان که تسنیم می‌نویسد، پس از عبور موفق از ایام نوروز و پوشش کامل نیاز بنزین نوروزی حتی در زمان ثبت رکورد‌های عجیب مصرف ۱۵۲ میلیون لیتر بنزین در یک ۲۴ ساعت، تصمیم دولت بر این است که بعد از تعطیلات عید فطر، رفته رفته کارت‌های آزادی که برای ایام نوروز مازاد بر ایام پیش از نوروز، در جایگاه‌ها توزیع شده بود، جمع‌آوری شود.

به‌عبارتی از حدود یک هفته تا ۱۰ روز آینده، تعداد کارت آزاد جایگاه‌های عرضه سوخت به پیش از ۲۵ اسفند باز می‌گردد.

با اجرای این تصمیم نیز، طبق اعلام مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی قرار نیست هیچ جایگاهی بدون کارت سوخت اضطراری بماند و حداقل یک کارت سوخت آزاد در هر جایگاهی برای سوخت‌گیری اضطراری وجود خواهد داشت.

وقتی کارت سوخت طلا می‌شود! / گرم شدن بازار فروش کارت سوخت

با توجه به اعلام وزیر نفت از ۱۰ روز آینده سوخت گیری فقط با کارت سوخت شخصی انجام می‌شود. به گزارش روزگار خودرو، همین مورد موجب شده که حالا در فضای مجازی تبلیغات مختلف فروش کارت سوخت با قیمت‌های عجیب و غریب را شاهد باشیم. 

قیمت فروش کارت سوخت‌ها از حدود ۱ میلیون تومان شروع و تا ۵ میلیون تومان هم می‌رسد.

جزئیات طرح جدید دولت برای بنزین؛ چه اتفاقی در جایگاه‌های پمپ بنزین می‌افتد؟

 

سایر اخبار
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته:
گوناگون
دیدنی‌ها