چند شرط جمع‌کردن کارت‌های سوخت‌گیری در جایگاهها

چند شرط جمع‌کردن کارت‌های سوخت‌گیری در جایگاهها
لازم است پیش از ضروری کردن استفاده از کارت سوخت شخصی و محدودسازی بیش از پیش استفاده از کارت سوخت آزاد در جایگاه‌ها، سامانه مربوطه برای ثبت آنلاین درخواست صدور کارت سوخت و کاهش زمان صدور آن به یک‌هفته، اجرایی شود.
کد خبر: ۱۴۳۴۳
|
۱۵ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۳:۵۸

جواد اوجی، وزیر نفت امروز در حاشیه هیئت دولت در بخشی از سخنان خود در جمع خبرنگاران گفته: "ما طی یک هفته تا ۱۰ روز آینده به همکاران‌مان گفتیم که اطلاع‌رسانی کنند تا پس از آن دیگر عملیات سوخت‌گیری با کارت‌های شخصی صورت گیرد. "

به گزارش تسنیم، وی در بخش دیگری از سخنان خود، استفاده حداکثری از کارت سوخت شخصی را الزام قانونی دانست و گفت: "در قانون و بودجه ۱۴۰۳، قانون گذار وزارت نفت را مکلف کرده که در سال ۱۴۰۳ باید ۹۵ درصد عملیات سوخت گیری توسط کارت سوخت شخصی انجام شود. "

پیش از این نیز در نیمه نخست سال ۱۴۰۲، در قالب برنامه ساماندهی کارت سوخت آزاد جایگاه‌ها، شاهد محدودسازی تعداد کارت سوخت آزاد جایگاه‌ها بودیم و وزارت نفت به‌دنبال این بود که تا پایان شهریور ۱۴۰۲، استفاده از کارت سوخت شخصی به بیش از ۹۰ درصد برسد.

اما در نیمه دوم سال، با کاهش یکباره سهمیه بنزین ۳۰۰۰ تومانی در کارت‌های سوخت شخصی از ۱۵۰ لیتر به ۱۰۰ لیتر، دوباره تعداد کارت‌های آزاد جایگاه‌ها افزایش یافت و هدفگذاری استفاده ۹۰ درصدی از کارت سوخت شخصی به بعد موکول شد.

ضرورت توضیحات وزارت نفت در خصوص سرنوشت کارت آزاد اضطراری

با رسیدن به ایام پایانی سال و سفر‌های نوروزی، تعداد کارت آزاد جایگاه‌ها به اندازه‌ای افزایش یافت که دوباره شاهد بازگشت کارت‌های سوخت نخی، به ازای هر نازل در پمپ بنزین‌ها بودیم.

حال وزارت نفت دوباره هدفگذاری کرده که طی ۱۰ روز آینده، کارت سوخت شخصی ملاک سوخت‌گیری بنزین در کشور باشد؛ اگرچه به‌نظر می‌رسد که امکان استفاده ۱۰۰ درصدی از کارت سوخت شخصی در فرآیند سوخت‌گیری به دلایلی چون، مدت زمان صدور کارت‌های سوخت المثنی برای اشخاصی که کارت سوخت ندارند و همچنین سهمیه‌های محدود (۱۶۰ لیتر مجموع سهمیه بنزین ۱۵۰۰ تومانی و ۳۰۰۰ تومانی در هر کارت سوخت شخصی) برای دارندگان کارت سوخت، وجود ندارد؛ وزارت نفت باید توضیح دهد که پس از این تاریخ، چه‌مقدار و تحت چه‌برنامه‌ای کارت سوخت آزاد در جایگاه‌ها برای سوخت‌گیری اضطراری موجود خواهد بود.

سامانه‌ای که نیامد و وعده‌ای که به‌بعد موکول شد!

از سوی دیگر، هدفگذاری شده بود تا شروع بهمن‌ماه ۱۴۰۲، امکان ثبت آنلاین درخواست صدور کارت سوخت فراهم شود که با گذشت بیش از دوماه از این تاریخ، هنوز این مهم محقق نشده و معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی وعده داده که این کار تا پایان اردیبهشت ماه محقق می‌شود.

با آنلاین شدن امکان ثبت درخواست صدور کارت سوخت المثنی، قرار است زمان صدور کارت سوخت المثنی از یک‌ماه اعلامی وزارت نفت، به یک‌هفته کاهش یابد.

این مسئله، پیش‌نیاز اقدامی است که وزیر نفت امروز اعلام کرده؛ چرا که بخشی از جامعه به‌دلایل مختلف از جمله خرید خودروی نوشماره و یا مفقودشدن کارت سوخت، کارت شخصی به‌همراه ندارند و لازم است پیش از ضروری کردن استفاده از کارت سوخت شخصی و محدودسازی بیش از پیش استفاده از کارت سوخت آزاد در جایگاه‌ها، سامانه مربوطه برای ثبت آنلاین درخواست صدور کارت سوخت و کاهش زمان صدور آن به یک‌هفته، اجرایی شود.

tags # بنزین
سایر اخبار
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته:
گوناگون
دیدنی‌ها