سعید الهویی چه گفت که مورد انتقاد شدید قرار گرفت

حمله به دستیار قلعه‌نویی و مغز متفکر تیم ملی

حمله به دستیار قلعه‌نویی و مغز متفکر تیم ملی
روزنامه اعتماد نوشت: جناب آقای مغز متفکر تیم ملی! فکر کردی ما نمی‌دانیم در تیم ملی چه سیستمی راه انداختی؟ که البته بخشی از آن را خودت در تلویزیون اعتراف کردی! اینکه چه حلقه بسته‌ای را دور امیر قلعه‌نویی گذاشته بودی که هر کس می‌خواهد با سرمربی تیم ملی ارتباط بگیرد باید از کانال تو باشد و تاسف‌آور اینکه سرمربی هم از این وضعیت حمایت کرده؟
کد خبر: ۶۷۴۵
|
۲۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۵

زی‌سان: پس لرزه‌های شکست تیم ملی فوتبال مقابل قطرمچنان ادامه دارد و حضور سعید الهویی دستیار امیر قلعه نویی سرمربی تیم ملی در یک برنامه تلویزیونی و پاسخ‌هایش به انتقادات از عملکرد تیم ملی با واکنش‌های فراروانی همراه شده است.

به گزارش زی‌سان، انتقادات از الهویی آنقدر بالاست که سردار آزمون مهاجم تیم ملی در استوری به حمایت از او پرداخت آزمون از الهویی با عناوین «باشخصیت و قابل احترام و کاربلد» تمجید کرد.

الهویی پیش از حضور در تیم ملی دستیار قلعه نویی در تیم‌های سپاهان و گل گهر سیرجان بود. او مدتی نیز هدایت گل گهر را برعهده داشت. برخی معتقدند او مغز متفکر تیم ملی و پیش از آن تیم‌های تحت هدایت قلعه نویی بوده است.

سخنان خبرساز الهویی در برنامه تلویزیونی

اما الهویی در برنامه تلویزیونی چه گفت که موجب انتقادات فراوان شده است؟

بسیاری از کارشناسان عملکرد کادر فنی در بازی با قطر مورد نقد قرار می‌دهند. به ویژه اینکه در دقایق پایانی دیدار ایران و قطر در مرحله نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا و در شرایطی که ایران گل سوم را دریافت کرده بود، سرمربی تیم ملی رامین رضاییان را از زمین خارج کرد و شهریار مغانلو و رضا اسدی را به زمین فرستاد. با توجه به سبک بازی رامین، خروج او از زمین در شرایطی که ایران نیاز به گل داشت، انتقاد بسیاری از کارشناسان را برانگیخت.

سعید الهویی، دستیار امیر قلعه‌نویی در تیم ملی که شب گذشته در یک برنامه تلویزیونی حاضر شده بود، در این باره صحبت کرد و گفت: یک کارشناس صحبت می‌کند و می‌گوید تیم شما که دو بازیکن قدبلند به زمین آورده، چرا رامین رضاییان را بیرون برده است؟ بگذارید الان پاسخ بدهم. جهانبخش بازیکن کانال کناری است و رامین رضاییان هم بازیکن کانال کناری است. شما می‌خواهید یک نفر را داخل باکس اضافه کنید و می‌دانید که قطر عقب رفته است. طبیعتا باید از بین این دو نفر، یک نفر را خارج کنید و یک نفر مثل پیستون در کانال کناری بازی کند. از بین این دو بازیکن، یک نفر را خارج می‌کنید. بین این دوتا، یکی را خارج می‌کنید و یک فوروارد اضافه می‌کنید.

او درباره دلیل انتخاب رامین برای خروج از زمین توضیح داد: رامین از لحاظ بدنی افت کرده بود. او در تمام بازی‌ها تحت فشار صد درصدی بود. جهانبخش یک بازی استراحت کرده بود، اما رامین به خاطر مصدومیت صادق محرمی در همه مسابقات ۹۰ دقیقه بازی کرده بود. این تصمیم کاملا درست بود.

مربی تیم ملی سپس به انتقاداتی از دستیاران امیر قلعه‌نویی می‌شود اشاره کرد و گفت: من شنیدم که عزیزان درباره کادرفنی صحبت کردند. اگر قرار است یک کادرفنی ایرانی داشته باشیم، آقای حمید مطهری سه دوره قهرمانی لیگ، یک جام حذفی و یک نایب قهرمانی جام باشگاه‌های آسیا با پرسپولیس دارد و ۱۶-۱۷ سال هم هست که به عنوان مربی و سرمربی کار می‌کند. آنتیونیو مانیکونه دو تا تورنمنت جام ملت‌های اروپا و جام جهانی دارد. آقای رحمان رضایی و آقای آندو تیموریان سه جام جهانی و جام ملت‌های آسیا تجربه کردند.

او در پاسخ به اینکه انتقادات پیرامون سابقه مربیگری آن‌ها وارد می‌شود، گفت: همین دستیار‌ها نقش خودشان را در بازی ژاپن داشتند. چرا هیچکدام از این کارشناسان نگفتند مهدی ترابی را دو دقیقه قبل از پایان سوریه تعویض کردیم که بیاید پنالتی بزند؟

الهویی درباره اینکه تعویض‌های قبل از پنالتی بازی با سوریه با چه منطقی صورت گرفت، عنوان کرد: تعداد نفرات پنالتی‌زن. مهدی ترابی یکی از بهترین پنالتی‌زن‌های تیم ملی است.

سعید الهویی در مورد بازی با قطر گفت: «ما از لحاظ تاکتیکی وقتی می‌خواستیم اکرم عفیف و معز علی را مهار کنیم، از خط دفاع سه نفره استفاده کردیم. احسان حاج صفی برای همین در ترکیب ایران بود که در بیلد آپ عقب زمین، در دفاع سه نفره حضور داشته باشد. ما یک اصلاح داریم که آرایش تیم در طول بازی، حمله و دفاع تغییر می‌کند مثلا گواردیولا از این موضوع استفاده می‌کند و یک نفر از خط دفاع به هافبک اضافه می‌شود. ما موقع حمله ترکیب تیم را ۳-۴-۳ کردیم تا حواسمان به ضد حمله‌های اکرم عفیف باشد.»

دستیار قلعه‌نویی در واکنش به اینکه در هیچ صحنه‌ای دیده نشد که سرمربی تیم ملی با دستیارانش صحبت کند، گفت: آقای قلعه‌نویی همیشه با ما صحبت می‌کند. دوربین ۹۰ دقیقه روی نیمکت نیست. آقای قلعه‌نویی بار‌ها با ما صحبت می‌کند. همیشه کسی که در جریان ۹۰ دقیقه نظرات را از کادرفنی به زمین انتقال می‌دهد، من هستم. آقای قلعه‌نویی در طول سه جلسه با کادرفنی دارند. من بار‌ها و بار‌ها در جریان بازی می‌روم و با ایشان صحبت می‌کنم.

او در پایان تاکید کرد: ما شرمنده مردم هستیم که نتوانستیم خوشحالی بیشتری برایشان بیاوریم، اما از لحاظ آماری و از لحاظ کیفیت فنی این تیم لیاقت قهرمانی داشت. ما در واکاوی هستیم و ننشسته‌ایم استراحت کنیم. ما می‌دانیم که اگر قرار است در این موقعیت کارمان را ادامه بدهیم، در تورنمنت بعدی سطح انتظارات بالاتر رفته است. تیم ملی زیباتر و تهاجمی‌تر بازی می‌کند و گل‌های بیشتری می‌زند و امید گل بیشتری ایجاد کرده است، بنابراین مردم انتظار بیشتری دارند. ساختن یک تیم خوب نیازمند زمان است و ما قدم به قدم تلاش‌مان را برای ساختن تیمی می‌کنیم که متعلق به مردم است و می‌خواهد مردم ایران را شاد کند.

الهویی در حدی نیست که توضیح دهد، قلعه نویی بیاید

اظهارات الهویی به گونه‌ای بود که و با واکنش‌های زیادی روبه رو شد. خبر ورزشی در مطلبی با تیتر «الهویی در حد و اندازه‌ای نیست که سپر بلا شود؛ نفر بعدی لطفا...!» نوشت: «الهویی از موضعی با افکار عمومی سخن گفت که یک لحظه تصور کردیم حذف تیم ملی، یک شوخی مضحک است و این تیم ملی ایران بود که قهرمان جام ملت‌های آسیا شده! با حرف‌های او واقعا گمان کردیم باید بابت طراحی تاکتیکی این مربی و ایجاد تحولات عمیق در تیم، یک تشکر جانانه داشته باشیم و به خاطر این درجه از پیشرفت و خودباوری به الهویی پاداش هم بدهیم!»

این رسانه ورزشی در ادامه افزود: «هر چه هست این‌که سعید الهویی از نظر جایگاه فوتبالی و فنی، سوابق مربی‌گری و وجاهت، در حد و اندازه‌ای نیست که بخواهد درباره شکست تیم ملی توضیح واضحات بدهد یا ما بیش از این برای حرف‌هایش اهمیت قائل شویم. او در تیم ملی ایران، در حد یک دستیار ساده است.»

خبر ورزشی تاکید کرد: «برای نقد درست و حسابی تیم ملی و سوال و جواب کامل در این زمینه، بهتر است الهویی سپر بلا نشود و در این راستا، قطعا حضور امیر قلعه‌نویی به عنوان مسئول اول هدایت تیم در یک برنامه زنده تلویزیونی، بیشتر و بهتر می‌تواند ابعاد ماجرا را برای مردم روشن کند.»

آقای مغزتفکر، گوشمان از این حرف‌ها پراست!

روزنامه اعتماد هم در مطلبی به الهویی تاخت و در مطلبی تند درباره الهویی نوشت: «آقای سعید الهویی! شما از کجا به فوتبال ایران آمده‌ای که حالا رسیده‌ای به کادرفنی تیم ملی و می‌آیی در تلویزیون می‌نشینی و به این همه علاقه‌مند تیم ملی می‌گویی شما نمی‌فهمید؟ به این همه کارشناس باسابقه که اکثرشان سال‌ها پیراهن تیم ملی را پوشیده‌اند و انبوهی از افتخارات را دارند می‌گویی شما علم ندارید؟ یعنی هیچ‌کس نمی‌فهمد و فقط شما می‌فهمید؟ انگار ما یادمان رفته گل‌گهر زیرنظر تو چطور فوتبال بازی می‌کرد!»

این روزنامه با اشاره به اظهارات الهویی درباره کنترل اکرم عفیف در بازی با قطر نوشت: «شما اگر می‌فهمیدید و درکی از فوتبال داشتید ۱۰۷ دقیقه اکرم عفیف کل تیم ایران را با خیال آسوده شخم نمی‌زد! اگر فنی بلد بودید راهی برای مهار کردن این بازیکن پیدا می‌کردید! اگر درک تاکتیکی داشتید در مورد گل اول قطر که ۸ مدافع تیم ملی و گلر درون محوطه جریمه ایران چپیده بودند و بازیکن قطر پشت محوطه آزادانه شوت زد، نمی‌گفتید ساختار دفاعی درستی داشتیم!  پشت سر هم اصطلاحات و کلمات خارجی ردیف می‌کنی که چه؟ می‌گویی نتیجه برایت مهم نیست؟ پس در تیم ملی چه کار می‌کنی؟»

اعتماد در ادامه به تندی نوشت: «جناب آقای مغز متفکر تیم ملی! فکر کردی ما نمی‌دانیم در تیم ملی چه سیستمی راه انداختی؟ که البته بخشی از آن را خودت در تلویزیون اعتراف کردی! اینکه چه حلقه بسته‌ای را دور امیر قلعه‌نویی گذاشته بودی که هر کس می‌خواهد با سرمربی تیم ملی ارتباط بگیرد باید از کانال تو باشد و تاسف‌آور اینکه سرمربی هم از این وضعیت حمایت کرده؟ اینکه حتی حمید مطهری و آندو و رحمان رضایی هم حق ندارند مستقیما با قلعه‌نویی از مسائل فنی حرف بزنند؟ اصلا خداداد سر همین به مشکل خورد و کنار رفت. شرم نمی‌کنی با آن وضعیتی که راه انداخته بودی بعد از حذف تیم ملی باز از سیستم گواردیولایی حرف می‌زنی؟»

این روزنامه در ادامه نوشت: «یادت باشد! با آن زبان بدن که چشم‌ها را چپ و راست می‌کنی که انگار در حال کظم غیض هستی، با این ادبیات که شما نمی‌فهمید و فقط ما فوتبال را درک می‌کنیم، با این توهم که ما پرفکت بودیم و با بدشانسی قهرمان نشدیم نمی‌شود با علاقه‌مندان به تیم ملی حرف زد! تیم ملی که شما ساختید با باخت مقابل قطری که ۱۴ سال ایران را نبرده بود، حذف شد! آمار‌ها و نمودار‌ها را برای خودتان نگه دارید ما گوش‌مان از این توجهیات پر است!»

سایر اخبار
نظرات بینندگان
Iran (Islamic Republic of)
person
ایمان
cm_time
۰۲:۰۸ - ۱۴۰۲/۱۱/۲۴
cm
آغا خان تو کجا وتاکتیک تیمی کجا از چه حرف میزنی .خداوکیلی چطور روت میشه از پیشرفت تیمی حرف میزنی جانی خان گل گهر چند وقت پیش یادت رفته اینم به این زودی .من مطمئنم چون تا به حال قطر نرفته بودی مات ومبهوت این همه زیبایی وپیشرفت کشور قطر گیجت کرده بود .بقول عزیزی میگفت بچه کجا باشی بیایی وبیفتی کجا.قندی جان کت وشلوار آدمی آش نمیخوره.شرمنده بمن فوتبال بلد خودمو گفتم نه لویی.
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته: ۱
گوناگون