حمله به رفح و نزدیک شدن فاجعه بزرگ؛ هدف نتانیاهو از حمله به آخرین پناهگاه فلسطینی‌ها چیست؟

حمله به رفح و نزدیک شدن فاجعه بزرگ؛ هدف نتانیاهو از حمله به آخرین پناهگاه فلسطینی‌ها چیست؟
بخش بزرگی از ناظران سیاسی بر این باور هستند که نخست‌وزیر اسرائیل، به دلیل اطمینان از امکان استیضاح در آینده نزدیک و افزایش سطح اقبال عمومی نسبت به حزب لیکود، در پی خرید زمان و فرار از مسئولیت پاسخ‌گویی به پیامد‌های جنگ غزه است.
کد خبر: ۶۵۴۹
|
۲۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۷

زی‌سان: اواسط هفته گذشته، زمزمه‌های امکان حمله ناگهانی اسرائیل به رفح مطرح شد، اما این احتمال پس از آن‌که در آخر هفته بنیامین نتانیاهو بیانیه‌ای از ارتش خواست، طرحی را به منظور کوچاندن فلسطینی‌ها از رفح و نابود کردن حماس در این منطقه در دستور کار قرار دهد، ابعاد واقعی و جدی به خود گرفت. اکنون شواهد حاکی از آن است که نتانیاهو به آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا گفته که عملیات در رفح ممکن است طی دو هفته آینده آغاز شود.

به گزارش «زی‌سان»، به ویژه پس از آن‌که روزنامه عبری یدیعوت آحارونوت شامگاه جمعه فاش کرد که طرح عملیات زمینی در شهر رفح در مجاورت مرز مصر با نوار غزه از حدود سه هفته پیش تهیه شده است، مساله بیش از هر زمان دیگری جدی به نظر می‌رسد. طرح بنیامین نتانیاهو برای حمله به رفح موجب نگرانی بازیگران دولتی و نیز نهاد‌های بین‌المللی را به همراه داشته است. در واقع، آن‌چنان که یوینیسف اعلام کرده، بیش از ۶۰۰ هزار آواره در رفح حضور دارند و در صورت انجام هر گونه حمله می‌توان یک فاجعه تمام‌عیار را انتظار داشت. 

گذرگاه رفح

تمام این نگرانی‌ها در شرایطی است که امروز شنبه (۲۱ بهمن) یعنی در صدو بیست و هفتیمن روز جنگ غزه، حملات هوایی ارتش اسرائیل به شهر رفح در سطحی قابل توجه در جریان است. بر اساس جدیدترین آمار‌ها در روز جمعه (۲۰ بهمن) ۲۵ نفر از فلسطینی‌ها نیز به شهادت رسیدند. به نظر می‌رسد سران رژیم تل‌آویو تصمیم قطعی خود را برای حمله زمینی به رفح اتخاذ کرده‌اند. حمله‌ای که شامل تخلیه ساکنان بدون در نظر گرفتن هر گونه منطقه اسکان جدید می‌شود. 

دوگانگی در کابینه جنگ اسرائیل برای حمله به رفح و آماده‌باش ارتش مصر

موضوع حمله به رفح در شرایطی مطرح می‌شود که رسانه‌های اسرائیلی از دودستگی بزرگ در کابینه جنگ این رژیم حکایت دارد. کانال دوازدهم تلویزیون عبری در گزارشی ادعا کرد که رئیس ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی به نتانیاهو گفته است که طرح ارتش در رفح مستلزم شرایط مناسب از جمله تخلیه (آوارگان) و هماهنگی با مصر است.

با این وجود، منابع خبری از آماده‌باش ارتش مصر همزمان با احتمال یورش رژیم صهیونیستی به رفح در جنوب نوار غزه خبر دادند. منابع مصری مدعی شدند همزمان با افزایش احتمال حمله ارتش رژیم صهیونیستی به رفح، خبر‌ها از افزایش تعداد نیرو‌های نظامی مصر در مرز‌های این کشور با منطقه رفح در نوار غزه حکایت دارد. این منابع افزودند نیرو‌های ارتش مصر به دوربین‌های دید در شب مجهز شده‌اند. همچنین گزارش‌های رسانه‌ای حاکی از آن است که مصر طی دو هفته گذشته و در چارچوب تدابیر امنیتی مرزی، حدود ۴۰ دستگاه تانک و نفربر زرهی به شمال شرق سینا گسیل کرده است. بر اساس این گزارش، همچنین مصر موانع شنی و سطح کنترل و نظارت در نقطه مرزی را افزایش داده است.

مخالفت آمریکا و بایدن با حمله اسرائیل به رفح

تمامی ظواهر از مخالفت شدید آمریکا با اسرائیل حکایت دارند. در نخستین موضع رسمی، ودانت پاتل، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه اعلام کرد که ایالات متحده از عملیات بد برنامه‌ریزی شده رژیم صهیونیستی در رفح حمایت نمی‌کند چراکه چنین تحولی فاجعه‌بار خواهد بود. وی ادامه داد: اگر برنامه‌ریزی فوق‌العاده دقیقی انجام نگرفته باشد، از چنین عملیاتی حمایت نخواهیم کرد. جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا نیز در اظهاراتی کم سابقه، روز جمعه (۲۰ بهمن) تاکید کرد: «پاسخ اسرائیل به حملات حماس از حد خود فراتر رفت. بسیاری از بی‌گناهان در غزه از گرسنگی و در پی حملات می‌میرند.»

گذرگاه رفح و آوارگی فلسطینی‌ها

مخالفت اتحادیه اروپا با سناریوی حمله به رفح

علاوه بر آمریکا، جوزپ بورل مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در پیامی در شبکه اجتماعی ایکس توییتر سابق نوشت: ۱.۴ میلیون فلسطینی در حال حاضر در رفح هستند و جایی برای رفتن ندارند. آن‌ها با گرسنگی مواجه هستند. وی افزود: گزارش‌ها پیرامون حمله نظامی اسرائیل به رفح نگران کننده است. این تبعات فاجعه‌باری خواهد داشت که وضعیت انسانی وخیم کنونی و تلفات غیرنظامی را تشدید خواهد کرد.

اهداف نتانیاهو از طرح حمله به رفح

نتانیاهو به عنوان سیاست‌مداری کهنه‌کار و جنجالی، اهداف خاص خود را ماجرای حمله به رفح دنبال می‌کند. در مقطع کنونی بخش بزرگی از ناظران سیاسی بر این باور هستند که نخست‌وزیر اسرائیل، به دلیل اطمینان از امکان استیضاح در آینده نزدیک و افزایش سطح اقبال عمومی نسبت به حزب لیکود، در پی خرید زمان و فرار از مسئولیت پاسخ‌گویی به پیامد‌های جنگ غزه است. 

یکی دیگر از اهداف حمله نتانیاهو از طرح احتمال حمله به رفح را می‌توان نقشه اخراج فلسطینی‌ها از غزه عنوان کرد. این موضوع مساله‌ای است که از سوی محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز مورد تایید قرار گرفته است. عباس معتقد است، طرح حمله به شهر رفح تهدیدی واقعی بوده و این بخشی از برنامه این رژیم برای بیرون راندن فلسطینی‌ها از سرزمینشان است.

در سطح سوم، برخی از ناظران سیاسی بر این باور هستند که مطرح شدن طرح حمله به رفح در شرایطی صورت می‌گیرد که موضوع آتش‌بس و صلح در غزه بیش از هر زمان دیگری جدی شده بود؛ لذا به نظر می‌رسد سران تل‌آویو قصد دارند با لشکرکشی به رفح در آینده مذاکرات دست بالا را داشته باشند. بدین معنا که کمترین امتیاز را بدهند و بیشترین امتیاز را بگیرند.

سایر اخبار
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته:
گوناگون