در بازار ارز و سکه چه خبر است؟

دلار در محدوده حساس؛ آیا اصلاح قیمت پایان یافته است؟

دلار در محدوده حساس؛ آیا اصلاح قیمت پایان یافته است؟
برخی معامله‌گران معتقدند که اصلاح قیمت دلار پایان یافته و احتمال کاهش قابل توجه نرخ ارز اندک است. آن‌ها جدای از نوسانات کوتاه مدت پیش بینی می‌کنند فعلا دلار آمریکا در محدوده ۵۵ هزار تومان معامله شود. این دسته از معامله‌گران معتقدند که احتمالا نرخ ارز با نزدیک شدن به روز‌های پایانی سال دوباره صعودی شود.
کد خبر: ۶۲۸۰
|
۱۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۷

زی‌سان: در بازار طلا و ارز امروز قیمت سکه امامی افزایش یافت و به ۳۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید. دلار آمریکا در بازار تهران هم در محدوده ۵۵،۴۰۰ تومان قیمت خورد.

به گزارش زی‌سان،  سکه طرح قدیم ۲۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، نیم سکه ۱۷ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان، ربع سکه ۱۱ میلیون تومان و سکه گرمی ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان  قیمت خوردند.

اونس طلا در بازار جهانی  ۲۰۳۵ دلار ارزشگذاری شد و طلای ۱۸ عیار در بازار تهران ۲ میلیون و ۷۷۲ هزارتومان معامله شد.

دیروز ششمین حراج حضوری شمش طلا در مرکز مبادله ارز و طلای ایران برگزار شد و طبق اعلام مرکز مبادله ایران، از مجموع ۴۶ قطعه شمش طلای استاندارد یک کیلوگرمی عرضه شده، ۳۴ شمش طلای استاندارد مورد معامله طرفین قرار گرفت. شمش‌های طلای استاندارد، درحراج حضوری روز سه شنبه با میانگین قیمت ۳ میلیارد و ۴۹۱ میلیون تومان معامله شد.

اما تحولات بازار سکه و طلا ارتباط مستقیم با وضعیت بازار ارز دارد.  فعالان بازار می‌گویند در صورتی که نرخ دلار و درهم به مسیر اصلاحی خود ادامه دهند فشار فروش در بازار سکه بیشتر خواهد شد.  

در بازار ارز چه خبر است؟ 

صبح امروز چهارشنبه دلار آمریکا در بازار تهران حدود ۵۵،۲۰۰ تومان قیمت خورد. یورو ۵۹،۵۰۰ تومان، پوند ۶۹،۵۷۰ تومان، درهم امارات ۱۵،۱۵۰ تومان و لیر ترکیه ۱،۸۱۰ تومان معامله شدند.

به نظر می‌رسد بازار به خاطر چند روز تعطیلی و نزدیک شدن به ۲۲ بهمن ماه به حالت رکود رفته و خرید و فروش‌ها کاهش یافته‌اند.

دلار طی ده روز گذشته اصلاح قیمتی قابل توجهی داشت و حدود ۴ هزار تومان افت قیمت را تجربه کرد.

سه عامل انتظارات تورمی، سیاست‌های پولی و میزان فروش نفت، همیشه در روند قیمت ارز موثر هستند. این عوامل در اصلاح اخیر بازار هم تاثیر‌گذار بوده‌اند. درباره انتظارات تورمی، بازار ارز انتظار داشت که آمریکا واکنش تندتری به کشته شدن سه سرباز خود نشان دهد که این اتفاق رخ نداد. با اینحال همچنان ریسک‌های ژئوپلتیک در منطقه پابرجاست و ممکن است با اتفاقات تازه تنش بالا برود.  

دومین عامل یعنی سیاست‌های پولی همچنان انقباضی و در راستای جذب نقدینگی است که البته این اقدامات صرفا اثرات کوتاه مدت دارد و به صورت بلند مدت نمی‌تواند روند بازار ارز را تغییر دهد.

 فاکتور سوم فروش نفت ایران است که گزارش موسسه ردیابی نفتکش‌های کپلر می‌گوید در دو سال اخیر فروش نفت ایران از ۶۰۰ هزار بشکه در روز به حدود ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه رسیده است. این یعنی سه برابر شدن فروش نفت ایران در دو سال اخیر که می‌تواند قدرت بازارساز برای ارزپاشی و دخالت در بازار را افزایش دهد.

 با این حال برخی معامله‌گران معتقدند که اصلاح قیمت دلار پایان یافته و احتمال کاهش قابل توجه نرخ ارز اندک است. آن‌ها جدای از نوسانات کوتاه مدت پیش بینی می‌کنند فعلا دلار آمریکا در محدوده ۵۵ هزار تومان معامله شود. این دسته از معامله‌گران معتقدند که احتمالا نرخ ارز با نزدیک شدن به روز‌های پایانی سال دوباره صعودی شود.

اما دسته دیگر از معامله‌گران می‌گویند با سیاست‌های بازارساز و به ویژه با توجه به نزدیک شدن به انتخابات مجلس قیمت دلار کنترل می‌شود و حتی ممکن است کاهش بیشتری یابد. به عقیده آن‌ها منابع ارزی کشور خوب است و دست بازارساز برای دخالت در بازار باز است.

درهمین راستا «یحیی آل‌اسحاق، رییس اتاق بازرگانی ایران و عراق» در گفتگویی با خبرآنلاین در مورد «پیش‌بینی وضعیت بازار ارز تا پایان امسال» گفته یک بخشی از نیاز‌های ارزی پایان سال «واقعی» است؛ مثل «تسویه‌حساب‌ها و برخی از سفرها» که ممکن است «تقاضا یک مقداری بالا رود.»، اما این میزان تقاضا به قدری نیست که نوسان ایجاد کند. طبق اظهارات او «در صورتی که شرایط منطقه عادی شود، نرخ ارز به قبل برمی‌گردد.»

سایر اخبار
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته:
گوناگون