فصل جدید سریال پایتخت در راه است؛ تغییرات احتمالی در فصل جدید از رفتن سارا و نیکا تا بازگشت پنجعلی

فصل جدید سریال پایتخت در راه است؛ تغییرات احتمالی در فصل جدید از رفتن سارا و نیکا تا بازگشت پنجعلی
تا سال ۱۴۰۰ قریب به یک دهه بود که مجموعه تلویزیونی "پایتخت" در صدر سریال‌های پرمخاطب تلویزیون دولتی ایران "رسانه ملی" قرار داشت. سریالی که با کم‌ترین تغییر در عوامل اجرایی از ابتدای دهه نود خورشیدی در شش فصل تولید ودر مناسبت‌های مختلف مثل عید نوروز یا ماه رمضان از شبکه اول تلویزیون ایران پخش شده است.
کد خبر: ۶۰۴۸
|
۱۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۲

فصل جدید سریال پایتخت در راه است و طرفداران این سریال محبوب می‌توانند تا یک سال دیگر منتظر فصل جدید باشند.

زی‌سان: خبرهای جدید از ساخت سریال پایتخت هفت حکایت دارد. گفته می شود مشکلات ساخت این سریال حل شده و توافقات  با کارگردان و تهیه کننده صورت گرفته است.

به گزارش زی‌سان، با وجود  انتشار این اخبار اما تاکنون منابع رسمی توضیح دقیقی در این باره نداده‌اند و مشخص نیست این سریال چه زمانی پخش خواهد شد.

چندی پیش خبرگزاری ایرنا نوشت: «بناست یک نسخه سینمایی صد دقیقه‌ای برای پخش در نوروز ۱۴۰۳ ساخته شود.» تهیه کنندگی این نسخه سینمایی را به روال قبل الهام غفوری بر عهده خواهد داشت و سیروس مقدم آن را کارگردانی خواهد کرد. همچنین بازیگران اصلی در ترکیب حضور خواهند داشت.

براساس گزارش ایرنا همچنین بناست فصل هفتم سریال «پایتخت» در ۱۶ قسمت تولید شده و در سال ۱۴۰۳ و یا نوروز ۱۴۰۴ به پخش برسد.

آبان ماه سیما فیلم در اطلاعیه‌ای از مذاکره با تهیه کننده و کارگردان سریال پایتخت برای تولید فصل جدید آن خبر داد. 

در آن مقطع شایعه شده بود که پیمان جبلی رئیس سازمان شخصا با محسن تنابنده نویسنده و بازیگر اصلی سریال وارد مذاکره شده است اما سیما فیلم این موضوع را تکذیب کرد و نوشت: «شکل‌گیری شایعاتی پیرامون ساخت فصل جدید سریال پایتخت در برخی رسانه‌ها مبنی بر ورود شخصی و مذاکره مستقیم رئیس رسانه ملی با یکی از عوامل این سریال صحیح نیست.»

در همین رابطه رئیس صداوسیما چندی پیش درباره «پایتخت» و مذاکره با عوامل این سریال قبل‌تر توضیح داده بود: «دوستان ما در سیمافیلم شبانه‌روز در حال مذاکره با تهیه‌کنندگان و کارگردانان مختلف درباره تولید فصل‌های جدید سریال‌ها و همچنین تولیدات جدید هستند؛ بنابراین مذاکرات در حال انجام است.»

دقیقا مشخص نیست در فصل جدید پایتخت نقش محسن تنابنده چیست؟ این در حالی است که در فصل های پیشین او به نوعی کلیدی‌ترین عضو سازنده سریال بود.

تنابنده در ماه‌های اخیر درباره سری جدید سریال پایتخت سکوت کرده است اما چندی پیش خبرگزاری ایسنا در گزارشی نوشت: «از دیگر خبر‌های اخیر درباره پروژه «پایتخت»، به محسن تنابنده به عنوان سرپرست تیم نویسندگان و یکی از بازیگران اصلی (نقش تقی) برمی‌گردد. او که قرار بود در سریال «ازازیل» ساخته حسن فتحی عهده‌دار یکی از نقش‌های اصلی باشد، به تازگی از بازی در این پروژه انصراف داده است.»

فصل هفتم پایتخت در راه است؛ تغییرات احتمالی در فصل جدید

پایتخت؛ یک دهه درخشش

تا سال ۱۴۰۰ قریب به یک دهه بود که مجموعه تلویزیونی "پایتخت" در صدر سریال‌های پرمخاطب تلویزیون دولتی ایران "رسانه ملی" قرار داشت. سریالی که با کم‌ترین تغییر در عوامل اجرایی از ابتدای دهه نود خورشیدی در شش فصل تولید ودر مناسبت‌های مختلف مثل عید نوروز یا ماه رمضان از شبکه اول تلویزیون ایران پخش شده است.

در تمام این سال‌ها به همان اندازه که اقبال عمومی به این مجموعه تلویزیونی بیشتر شد شدت انتقادات به این سریال هم افزایش یافت. انتقاداتی که برخی از آنها از زبان رسانه‌های اصولگرا مطرح می‌شد و سویه‌های دیگری از آن نیز از زبان فعالان حقوق مدنی و مخالفان سیاست‌های صداوسیما به گوش می‌رسید.

مجموعه «پایتخت» در کنار خلق موقعیت‌های طنز در زندگی روزمره شخصیت‌های داستان، توانست یک خانواده با هویت ایرانی و مختصات فرهنگ بومی را در قاب تلویزیون به نمایش بگذارد. سادگی و صمیمیت شخصیت‌های داستان، بازی‌های بدون تکلف، دیالوگ‌های روزمره و توجه تیم سازنده به ویژگی‌های فرهنگی - اعتقادی مخاطبان خود اثری متمایز را در اتمسفر تلویزیون رونمایی کرد و از این منظر دستاوردی بزرگ برای جریان سریال سازی رسانه ملی در ابتدای دهه ۹۰ محسوب می‌شد.

فصل هفتم پایتخت در راه است؛ تغییرات احتمالی در فصل جدیدسکانس جنجالی پایتخت شش که سروصدای زیادی به پا کرد

فصل پر حاشیه

در فصل ششم انتقادات رسانه‌های رسمی و نزدیک به اصولگرایان از این سریال بالا گرفت. حجم سانسورهای سریال هم در این فصل بالا بود. از جمله انتقادات به فصل ششم روایت عشق رحمت و فهمیه و در ادامه بازگشت بهبود بود. حاشیه دیگری که سروصدای زیادی به پا مربوط به سکانس آخر و صحنه موتورسواری رحمت و نامزد او بود که سریال قدیمی همسفر با بهروز وثوق را برای مخاطبان یادآوری می‌کرد و همین سکانس باعث شد تا عوامل سریال از سوی صداوسیما تذکر دریافت کرده و توبیخ شوند.

به گونه‌ای که عبدالعلی علی‌عسگری رئیس وقت سازمان صدا وسیما در دستوری ویژه به سید مرتضی میرباقری معاون وقت سیما نوشت:«لازم است بررسی شود که این اقدام حاصل اشتباه، بی توجهی و وادادگی است یا نتیجه عملیات مرموز و فتنه انگیز «ستون پنجم فرهنگی دشمن»؟!».

منقتدان سریال معتقد بودند فصل ششم از فیلمنامه مناسبی برخوردار نبوده است. محمد تقی فهیم منتقد فیلم در این رابطه گفت:‌«روند داستان‌پردازی سریال پایتخت هر چه به فصل پایانی آن نزدیک شده، از جذابیت و حلاوت فصل‌های میانی آن خالی شده و مشکلات اساسی فصل آخر پایتخت از بی‌انگیزگی، ضعف فیلمنامه و ضعف متن آن ناشی شده بود.»

فصل پنجم سریال نیز که به جنگ سوریه و تحولات جنگ با داعش اشاره داشت انتقادات زیادی را برانگیخت و منتقدان آن را سریالی سفارشی توصیف می‌کردند.

فصل هفتم پایتخت در راه است؛ تغییرات احتمالی در فصل جدیداحتمال کنار گذاشتن برخی بازیگران سریال در فصل جدید وجود دارد

تغییرات مهم در فصل جدید سریال پایتخت

فصل جدید پایتخت با توجه به تحولات گذشته حتما دچار تغییرات جدی خواهد شد. بعید به نظر می‌رسد مهران احمدی در نقش بهبود دوباره با پایتخت همکاری کند. او پیشتر از همکاری با فصل ششم این سریال ابراز پشیمانی کرده بود.

موضوع دیگر کنار گذاشتن بازیگران نقش سارا و نیکاست. چندی پیش سازندگان «پایتخت» به کارگردانی سیروس مقدم و تهیه‌کنندگی الهام غفوری برای ایفای نقش دوقلو‌ها در این سریال فراخوان داده بودند

در این فراخوان اعلام شده بود، پروژه «پایتخت» به‌زودی قرار است وارد مرحله تولید شود و گروه تولید پروژه قصد دارد اقدام به انتخاب بازیگر کند؛ به همین منظور از دختران دوقلوی تا حد سنی ۱۸ تا ۲۶ سال برای حضور در این سریال دعوت به عمل آمده است.

این اعلام، گمانه‌ها برای خداحافظی با سارا و نیکا را افزایش داده است؛ اگرچه سازندگان «پایتخت» فعلا در این زمینه سکوت پیشه کرده‌اند، اما چنین فراخوانی از سوی بسیاری به منزله حذف خواهران فرقانی اصل تلقی شده است. پیش از این و در شش فصل این دوقلو‌ها ایفاگر نقش‌های سارا و نیکا بودند، اما سال ۹۹ انتشار عکس‌هایی از آن‌ها در فضای مجازی، سازندگان را با این پیش‌شرط همراه کرد که برای ادامه ساخت باید قید سارا و نیکا را بزنند.

با این همه سارا فرقانی همچنان امیدوار است که آن‌ها به سریال برگردند و در واکنش به این فراخوان گفته، در حال حاضر باخبر شده اینکه ممکن است قصه ۱۰ سال جلوتر برود من و نیکا هم به اقتضاء قصه ۱۰ سال بزرگتر شده باشیم، اما هیچ چیزی صد درصد نیست.

حضور بابا پنجعلی با بازی علیرضا خمسه نیز در فصل پنجم سریال پایان یافته بود. اما این بحث مطرح است که شخصیت بابا پنجعلی به شکلی به سریال باز گردد.

تولید کنندگان سریال هنوز هیچی نامی از عوامل اصلی از جمله نویسندگان فصل جدید نیاورده‌اند ولی احتمالا همچنان محسن تنابنده در نقش بازیگر و نویسنده حضور خواهد داشت.

احتمالا در فصل جدید سریال پایتخت شاهد بازگشت به روند قصه در فصل های اول آن خواهیم بود. احتمالا دیگر خبری از گوشه و کنایه‌های سیاسی نخواهد بود و شاهد یک سریال صرفا خوانوادگی باشیم.

سایر اخبار
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته:
گوناگون