یازده شهر عجیب دنیا؛ مکان‌هایی که ناگهان خالی از سکنه شدند!

یازده شهر عجیب دنیا؛ مکان‌هایی که ناگهان خالی از سکنه شدند!
نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد فقط در کانزاس حدود ۶۰۰۰ محل مسکونی متروکه وجود دارد. اما چرا این مناطق خالی از سکنه می‌شوند؟ محققان معمولا عواملی مثل از بین بردن محیط طبیعی، تغییر مسیر جاده و راه‌آهن و دور زدن برخی مناطق و همچنین بلایای طبیعی و انسانی را دلیل خالی شدن یک منطقه از سکنه می‌دانند. اما آیا واقعا دلیل اصلی همین است؟
کد خبر: ۱۷۰۰
|
۱۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۵:۳۲

زی‌سان: چه اتفاقی باید بیفتد که مردم یک شهر خانه و زندگی شان را رها کنند و برای همیشه از آن‌جا بروند؟! این یکی از رمز و راز‌های بزرگ این جهان است؛ که برای بسیاری از موارد آن هنوز پاسخی به دست نیامده است. شاید اصطلاح شهر ارواح از همین مکان‌های اسرارآمیز جهان گرفته شده است.

به گزارش زی‌سان؛ نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد فقط در «کانزاس» حدود ۶۰۰۰ محل مسکونی متروکه وجود دارد. اما چرا این مناطق خالی از سکنه می‌شوند؟ محققان معمولا عواملی مثل از بین بردن محیط طبیعی، تغییر مسیر جاده و راه‌آهن و دور زدن برخی مناطق و همچنین بلایای طبیعی و انسانی را دلیل خالی شدن یک منطقه از سکنه می‌دانند. اما آیا واقعا دلیل اصلی همین است؟ خیلی‌ها رد پای فرازمینی‌ها را در این اتفاق دخیل می‌دانند و خیلی هم از شیطانی شدن یک مکان نام می‌برند.

قصد داریم در این مطلب از زی‌سان، به چند نمونه از این شهر‌ها و مکان‌ها بپردازیم و دلایلی که باعث شده آن‌ها از سکنه خالی شوند را با هم مرور کنیم. پس تا انتها با ما همراه ما باشید.

هوئر ورد (Hoer Verde)، برزیل

این روستای کوچک ۶۰۰ نفره که در جایی در برزیل واقع شده است، با ورود گروهی از مسافران در سال ۱۹۲۳، ناگهان خالی از سکنه شد. اما آنچه باعث ناپدید شدن دلیل این مسئله می‌شود، این است که به طرز گیج‌کننده‌ای، هیچ یک از وسایل ساکنین این روستا جا به جا نشده و همه چیز سر جایش باقی مانده بود.

در کنار همه این عجایب، یک جمله روی تخته سیاهی در این روستا دیده شد: «نجاتی وجود ندارد.»

با گذشت زمان، چندین نظریه ارائه شده است که توضیح می‌دهد خروج ناگهانی ساکنان از تهدید چریک‌ها بوده ست؛ از آنجا که بسیاری از کشور‌ها در آمریکای جنوبی به دلیل دخالت‌های آمریکا دچار اغتشاش سیاسی بودند. اما نظریه‌های دیگر می‌گوید آن‌ها توسط بیگانگان ربوده شدند.

مکان‌هایی که ناگهان خالی از سکنه و زندگی شدند / ۱۱ مکان عجیب در دنیا

بودی (Bodie)، کالیفرنیا

این شهر به دلیل وجود یک معدن کوچک در سال ۱۸۷۶ تاسیس شده است و در سال ۱۸۸۰ به جمعیت ۱۰.۰۰۰ نفری رسیده است. اما در نهایت این شهر در سال ۱۹۳۲ در اثر یک آتش سوزی صدماتی جدی می‌بیند و در سال ۱۹۶۱ به عنوان یک لند مارک ملی معرفی می‌شود. بازدیدکنندگان می‌توانند هنگام پیاده روی در خیابان‌های خلوت این شهر، از فضا‌های داخلی همانطور که رها شده‌اند بازدید کنند.

مکان‌هایی که ناگهان خالی از سکنه و زندگی شدند / ۱۱ مکان عجیب در دنیا

سان ژی (Sanzhi)، تایوان

این شهر که به عنوان یک شهر متروکه در شمال تایوان قرار گرفته است، در ابتدا به عنوان یک مکان تفریحی لوکس برای افراد ثروتمند ساخته شده بود. اما به دلیل حوادث مرگباری که طی فرآیند ساخت و ساز بوجود آمده است، ادامه کار متوقف می‌شود و در نهایت کمبود پول نیز به مشکلات آن افزوده شده تا به تعطیلی دائمی آن بیانجامد. این مکان در حال حاضر به عنوان شهری جن زده شناخته می‌شود.

مکان‌هایی که ناگهان خالی از سکنه و زندگی شدند / ۱۱ مکان عجیب در دنیا

ورشا (Varosha)، قبرس

ورشا قبلا یک منطقه توریستی مدرن و یکی از لوکس‌ترین مقاصد تعطیلات بوده است. اما، در سال ۱۹۷۴، ترک‌ها به قبرس حمله کردند و جزیره را تخریب کردند. شهروندان پس از فرار فکر می‌کردند به زودی به خانه خود بازمی‌گردند، ولی شهر توسط سیم‌های خاردار بطور کامل تحت کنترل درآمد و مردم برای همیشه خارج از شهرشان ماندند. البته به تازگی طرحی مبنی بر احیای کامل ورشا مطرح شده است که بار دیگر این شهر ارواح را به منطقه‌ای گردشگری تبدیل کنند.

مکان‌هایی که ناگهان خالی از سکنه و زندگی شدند / ۱۱ مکان عجیب در دنیا

گانکنجیما (gunkanjima)، ژاپن

جزیره هاشیما (به معنای جزیره مرزی) یکی از ۵۰۵ جزیره غیر مسکونی در ناگازاکی ژاپن است. این پروژه در سال ۱۸۹۰ آغاز شد و دلیل اصلی آن بازیابی زغال سنگ از کف دریا بوده است. در سال ۱۹۱۶ اولین ساختمان بتنی بزرگ ژاپن در این جزیره ساخته شد تا کارگران را در خود جای دهد، ولی در دهه ۱۹۶۰ با جایگزینی نفت به جای زغال سنگ در ژاپن، استخراج آن تعطیل شد و در سال ۱۹۷۴ تماما خالی از سکنه شد و به شهر ارواح تبدیل گشت.

مکان‌هایی که ناگهان خالی از سکنه و زندگی شدند / ۱۱ مکان عجیب در دنیا

بالسترینو (Balestrino)، ایتالیا

در این مورد خیلی مشکل است که بتوان اطلاعات درستی از تاریخ آن پیدا کرد. هیچ‌کس در مورد زمان تاسیس شهر کاملا مطمئن نیست، البته تاریخ ثبت آن به قبل از قرن یازدهم بر می‌گردد. همانطور که در تصویر می‌بینید، قسمت بالایی شهر شامل یک قصر (مارکی) و بخش پایینی یک کلیسا است. در سال ۱۸۶۰ حدود ۸۰۰ نفر در این منطقه زندگی می‌کرده‌اند، ولی در سال ۱۹۵۳ به دلیل مسائل ناپایداری زمین شناسی باقی مانده ساکنان به مناطق امن‌تر در غرب منتقل شدند.

مکان‌هایی که ناگهان خالی از سکنه و زندگی شدند / ۱۱ مکان عجیب در دنیا

کاتولی ورلد، تایوان

کاتولی ورلد در منطقه «داکنگ» واقع در خارج از «تایچانگ» قرار گرفته است. این پارک که در اواسط دهه هشتاد افتتاح شده است، به عنوان یکی از پارک‌های موضوعی نسبتا موفق تایوان شناخته می‌شد. در نهایت این پارک پس از زلزله بزرگ در تاریخ ۲۱ سپتامبر ۱۹۹۹ (۳۰ شهریور ۱۳۷۸) برای همیشه تعطیل شد و ویرانی‌های آن هنوز هم باقی مانده است.

سنترالیا (Centralia)، پنسیلوانیا

به گزارش زی‌سان، صنعت زغال‌سنگ تا دهه ۱۹۶۰ که بیشتر شرکت‌ها از کار بی‌کار شدند، به عنوان یکی از صنایع اصلی شناخته می‌شده است. در سال ۱۹۶۲ به دلیل آتش سوزی بزرگ زیر زمینی که رخ داد، اکثر اهالی این شهر برای در امان ماندن از اثرات جانبی گاز مونوکسید کربن شهر را ترک کردند و در سال ۱۹۸۴ با هزینه ۴۲ میلیون دلاری شهر تغییر مکان پیدا کرد. سنترالیا، محل بزرگترین و مشهورترین آتش‌سوزی زغال سنگ است که از سال ۱۹۶۲ در حال سوختن است.

مکان‌هایی که ناگهان خالی از سکنه و زندگی شدند / ۱۱ مکان عجیب در دنیا

یاشیما (Yashima)، ژاپن

یاشیما یک جزیره بزرگ در شمال شرقی تاکاماتسو، دومین شهر بزرگ در شیکاکو است. این منطقه محل یک نبرد مشهور است که در ۲۲ مارس ۱۱۸۵ در طول جنگ گنپی رخ داده است. در زمان رشد اقتصادی ژاپن در اواسط دهه هشتاد، مردم تاکاماتسو تصمیم گرفتند که این فلات را به نقطه‌ای گردشگری تبدیل کنند و شش هتل همراه با پارک‌ها و مسیر‌های بسیاری را در کنار یک آکواریوم ساختند، اما پروژه شکست خورد و گردشگران نسبت به آن علاقه‌ای نشان ندادند. در نتیجه تمام هتل‌ها و مغازه‌ها تعطیل شدند و این منطقه به متروکه‌ای برای ارواح تبدیل شد.

مکان‌هایی که ناگهان خالی از سکنه و زندگی شدند / ۱۱ مکان عجیب در دنیا

پریپیات (Pripyat)، اوکراین

پریپیات یک شهر متروکه در شمال اوکراین در استان کیف و در نزدیکی مرز بلاروس است. جمعیت این شهر حدود ۵۰ هزار نفر بوه است و اهالی آن را بیشتر کارکنان نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل تشکیل می‌داده‌اند. پس از فاجعه چرنوبیل در سال ۱۹۸۶، این شهر به دلیل تهدید تشعشعات هسته‌ای رها شد و بطور کامل متروکه ماند. البته با توجه به محیط آلوده این شهر، کمتر کسی علاقه‌ای به ماجراجویی در آن دارد. 

مکان‌هایی که ناگهان خالی از سکنه و زندگی شدند / ۱۱ مکان عجیب در دنیا

کراکو (Craco)، ایتالیا

شهر کراکو در استان ماترا منطقه باسیلیکاتا و در فاصله حدودا ۴۰ کیلومتری خلیج تارانتو قرار گرفته است. این شهر قرون وسطایی با تپه‌های بلند و مسیر پر پیچ‌وخم ساخته شده است. تاریخ کراکو حدودا به ۱۰۶۰ میلادی می‌رسد. در سال ۱۸۹۱ جمعیت کراکو نزدیک به ۲۰۰۰ نفر بوده است و در سال‌های ۱۸۹۲ تا ۱۹۲۲ بیش از ۱۳۰۰ نفر از اهالی این شهر به آمریکای شمالی نقل مکان کرده‌اند. دلیل اصلی این مهاجرت، ضعیف شدن کشاورزی، زمین لرزه، رانش زمین و جنگ بوده است. کراکو در حال حاضر منطقه‌ای خالی از سکنه است.

مکان‌هایی که ناگهان خالی از سکنه و زندگی شدند / ۱۱ مکان عجیب در دنیا

سایر اخبار
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته:
گوناگون
دیدنی‌ها