بررسی وعده‌های انتخاباتی و چند حدس و گمان

کابینه مسعود پزشکیان؛ چه کسانی در دولت پزشکیان خواهند بود؟

کابینه مسعود پزشکیان؛ چه کسانی در دولت پزشکیان خواهند بود؟
حدس و گمان‌ها درباه ترکیب هیات دولت آینده بالا گرفته است. در بسیاری از رسانه‌های رسمی و غیررسمی لیست‌های مختلفی به عنوان اعضای کابینه مسعود پزشکیان منتشر شده است. اما به راستی چه کسانی در دولت پزشکیان خواهند بود
کد خبر: ۲۶۶۱۸
|
۱۸ تير ۱۴۰۳ - ۱۶:۰۷

زی‌سان: با پیروزی مسعود پزشکیان در انتخابات ریاست جمهوری، حالا گمانه‌زنی‌ها در خصوص کابینه احتمالی او آغاز شده و بسیاری منتظرند تا با وزرای دولت جدید شوند.

به گزارش زی‌سان؛ مسعود پزشکیان در جریان تبلیغات انتخاباتی خود خود را فردی غیرحزبی معرفی کرده که با همه جریان‌های سیاسی اصلاح‌طلب و اصولگرا کار می‌کند. او به ویژه در دو مناظره آخر با سعید جلیلی در دور دوم در پاسخ به اظهارات این نامزد تندرو که پزشکیان را دولت سوم روحانی می‌خواند بار‌ها تاکید کرد که طرح چنین مسائلی تهمت است و او دولت دوم یا سوم هیچ‌کس نیست. 

او همچنین به خاطره حضورش در دولت محمد خاتمی اشاره کرده و تاکید می‌کرد که در آن زمان هم عضوی از حزب مشارکت یا کارگزاران نبوده، اما به دلیل عملکردش رئیس جمهور وقت تصمیم گرفته که پزشکیان را به عنوان وزیر بهداشت معرفی کند.

در نتیجه اگر پزشکیان بخواهد به این حرف‌های خود پایبند باشد می‌توان انتظار داشت که کابینه او تا اندازه‌ای مانند کابینه حسن روحانی چند حزبی باشد و افراد از جریان‌های مختلف سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا در آنجا نقش داشته باشند.

مسعود پزشکیان همچنین در آخرین مناظره‌های انتخاباتی خود چندین بار تکرار کرد که حتی افرادی از دولت سید ابراهیم رئیسی هم در ستاد پزشکیان با او همکاری دارند. پزشکیان البته جزئیات چندانی در این خصوص ارائه نکرد، اما اگر قرار باشد او به آن شعار‌ها عمل کند، ممکن است دست‌کم یک فرد را از این کابینه در دولت هم داشته باشد. 

کابینه مسعود پزشکیان؛ چه کسانی در دولت پزشکیان خواهند بود؟

برخی از ناظران سیاسی از عزت‌الله ضرغامی و کیومرث هاشمی که در میراث فرهنگی و ورزش فعالیت می‌کردند به عنوان دو گزینه محتمل در این زمینه یاد می‌کنند. همچنین برخی زمزمه‌ها از حضور مصطفی پورمحمدی در دولت پزشکیان حکایت دارد. 

مصطفی پورمحمدی یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری بود که در جریان مناظرات بسیار خوش درخشید و چندباری نیز به انتقاد تند از سعید جلیلی پرداخت.

پزشکیان همچنین در جریان تبلیغات انتخاباتی از نبود سیاست‌مداران و مدیران اهل سنت و کرد هم در مناصب بالا انتقاد کرد. او در میزگرد فرهنگی خود در تلویزیون تاکید داشت که یک فرد اهل سنت نمی‌تواند به مقام‌هایی، چون وزارت برسد و به همین دلیل احساس تبعیض حاصل می‌شود. مشخص نیست که او قصد دارد به این وعده خود عمل کند یا خیر، اما اگر چنین باشد می‌توان انتظار داشت که دست‌کم یک کرد یا بلوچ یا ترکمن اهل سنت در کابینه او حضور داشته باشد.

یکی دیگر از مسائلی که پزشکیان در کمپین انتخاباتی خود بر آن تاکید داشت لزوم حمایت بیشتر از زنان بود. او در دوره تبلیغات گفت که زنان در جامعه ایران به حق خود نمی‌رسند و باید بیشتر برای حضور آنها در جامعه فضاسازی کرد. در چنین صورتی ممکن است او پس از محمود احمدی نژاد دومین رئیس جمهور ایران باشد که در کابینه خود وزیر زن معرفی می‌کند. هرچند با توجه ترکیب مجلس فعلی ممکن است کار در این زمینه برای او دشوار باشد.

کابینه مسعود پزشکیان؛ چه کسانی در دولت پزشکیان خواهند بود؟

همچنین دو نفری که در کمپین انتخاباتی او نقش پررنگی داشتند محمدجواد ظریف و آذری جهرمی بودند. دو نفری که در کابینه حسن روحانی هم بسیار مورد حمله اصولگرایان قرار می‌گرفتند و در طول چند هفته اخیر هم به صورت تمام وقت در کنار پزشکیان حضور داشتند و تلاش می‌کردند که مردم را برای رای دادن به پزشکیان ترغیب کنند. در روز‌های پایانی هم علی طیب نیا که از او به عنوان «فرمانده اقتصادی» تیم مسعود پزشکیان یاد می‌شد هم به این جمع افزوده شد.

طیب‌نیا که در برخی از گمانه‌زنی‌ها از او به عنوان گزینه معاون اولی رئیس جمهور یا وزیر اقتصاد یاد می‌شود به همراه جواد ظریف و آذری جهرمی از دیگر کسانی هستند که حضور آنها در کابینه آتی مسعود پزشکیان محتمل است. هرچند محد جواد ظریف حضور خود در دولت آینده را رد کرد. 

تا همین حالا هم فهرست‌های فراوانی از گزینه‌های احتمالی کابینه پزشکیان منتشر شده، اما دست‌کم فعلا نمی‌توان به چیزی فراتر از این تاکید کرد و باید منتظر ماند و دید در نهایت رایزنی‌ها برای انتخاب اعضای کابینه به کجا خواهد رسدید. کابینه‌ای که مسیر دشواری برای گرفتن رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی که بخش قابل توجهی از آنها نمایندگان جبهه پایداری و حامیان سعید جلیلی هستند وجود دارد.

سایر اخبار
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته:
گوناگون