کشف راز آب‌های زیرزمینی مریخ / تلاش کنجکاوی در سیاره سرخ

کشف راز آب‌های زیرزمینی مریخ / تلاش کنجکاوی در سیاره سرخ
مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) ناسا کاوش در منطقه جدیدی از مریخ را آغاز کرده است؛ منطقه‌ای که می‌تواند اطلاعات بیشتری در مورد زمانی که آب یک‌بار برای همیشه از سطح سیاره سرخ ناپدید شد را نشان دهد.
کد خبر: ۱۴۲۴۵
|
۱۵ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۰:۲۲

به نقل از سایتک دیلی: میلیارد‌ها سال پیش، مریخ بسیار مرطوب‌تر و به‌احتمال زیاد گرم‌تر از امروز بوده است، اما مریخ‌نورد کنجکاوی با حرکت در امتداد و در نهایت عبور از کانال پرپیچ و خم و مار مانند جدیز والیز، نگاه جدیدی به گذشته این سیاره داشته است.

احتمال رطوبت و گرمای مریخ، دانشمندان را شگفت‌زده کرده است. تیم هدایت‌کننده مریخ‌نورد در جست‌وجوی شواهدی است تا دریابد این کانال چگونه در بستر زیرین سنگ‌های سیاره حک شده است. شیب‌دار بودن کناره‌های این کانال طوری است که دانشمندان فکر نمی‌کنند ساخت آن توسط باد انجام شده باشد؛ بنابراین عبور‌های رودخانه‌ای که سنگ‌ها و رسوبات را حمل می‌کند، می‌تواند انرژی کافی برای حک شدن این کانال سنگ بستر داشته باشد.

از سال ۲۰۱۴، کنجکاوی از دامنه کوه شارپ که ۵ کیلومتر بالاتر از کف دهانه گیل قرار دارد، بالا می‌رود. لایه‌های این قسمت پایینی کوه طی میلیون‌ها سال در میان آب و هوای در حال تغییر مریخ تشکیل شده‌اند و راهی را برای دانشمندان فراهم می‌کنند تا چگونگی تغییر حضور آب و مواد شیمیایی مورد نیاز برای زندگی را در طول زمان بررسی کنند.

منبع: همشهری

tags # مریخ
سایر اخبار
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته:
گوناگون
دیدنی‌ها