از ترسِ پیری تا مقایسه

چه چیز باعث «اندوه روز تولد» می‌شود؟

چه چیز باعث «اندوه روز تولد» می‌شود؟
روز‌های تولد می‌توانند به لحاظ عاطفی و احساسی پیچیده باشند، چون مدام گذر زمان و راهی را که نمی‌توانیم بازگردیم، یادآور می‌شوند
کد خبر: ۲۵۰۰۸
|
۰۳ تير ۱۴۰۳ - ۱۱:۵۵

زی‌سان: آیا تا به حال پیش آمده است که با نزدیک شدن روز تولدتان احساس ترس، اندوه یا سردرگمی سراغتان بیاید؟ اگر چنین است، شما تنها نیستید. متخصصان می‌گویند دلایلی وجود دارد که مغز شما در چنین روز شادی، احساس ناراحتی و اندوه کند. 

ناتاشا تروجیلو، روانشناس، به یاهو لایف می‌گوید: «روز‌های تولد می‌توانند به لحاظ عاطفی و احساسی پیچیده باشند، چون مدام گذر زمان و راهی را که نمی‌توانیم بازگردیم، یادآور می‌شوند. اگر سال‌هایی که گذشته با انتظارات جامعه از موفقیت مطابق نباشند، ما آنها را عمر تلف‌شده یا زمان از دست‌رفته می‌بینیم.

چنین است که روانشناسان به پدیده‌ای به نام «اندوه روز تولد» پرداخته و به عوامل پشت پرده‌ای که در بروز آن نقش دارند، اشاره کرده‌اند. 

چه چیز باعث «اندوه روز تولد» می‌شود؟

در ایجاد احساس ناامیدی، یا غم و اندوه در روز تولد عوامل متعددی می‌توانند نقش داشته باشند، از جمله ترس از پیری، انتقاد و مقایسه، توقعات بسیار زیاد، صدمات روحی و از دست دادن. 

ترس از پیری

یشل لنو، روانشناس، می‌گوید روز تولد معمولا کسانی را که «در برابر پیری و تغییر مقاومت می‌کنند»، بیشتر آزار می‌دهد. ما بالا رفتن عمر را با کلماتی مانند «پیر» یا «تمام‌شده» تعریف می‌کنیم، در حالی که انسان در هر سنی می‌تواند رشد کند. مقاومت در برابر افزایش سن ریشه فرهنگی دارد و این ماییم که به صورت ناخودآگاه به دیگران اجازه می‌دهیم هدایت احساسات و رفتارمان را برعهده بگیرند. 

نقد و مقایسه

کانچی ویجسکارا، روانشناس دیگر، می‌گوید مردم اغلب خود را از دریچه لنز انتقادی می‌بینند و منتقد درونی‌شان را بیدار می‌کنند. همین باعث می‌شود تا بین آنچه می‌خواستند به دست بیاورند و آنچه واقعا به دست آورده‌اند، شکافی عمیق ببینند و احساس بی‌کفایتی کنند.

فرهنگ مقایسه خود با دیگران که با ظهور شبکه‌های اجتماعی شدت یافته است، باعث می‌شود خود را با افراد همسن‌وسالتان مقایسه کنید و اگر احساس کنید از او کمتر موفقید، مضطرب شوید. 

توقعات بالا 

یکی از دلایل ناراحتی هم می‌تواند این باشد که روز تولدتان دیگر شبیه آنچه در روز‌های شاد کودکی بود، نیست، البته اگر خوش‌شانس بوده باشید و جشن‌های شلوغ با کیک و کادو در ذهنتان نقش بسته باشد. روانشناسان می‌گویند که توقع بالا برای داشتن یک روز تولد عالی باعث می‌شود احساس ناکامی سراغمان بیاید. 

ضربات روحی

به باور روانشناسان، کودکانی که در محیط‌های پرتنش، آسیب‌زا و پراسترس بزرگ شده‌اند، از کودکی یاد گرفته‌اند که روز تولدشان را با استرس یا بی‌تفاوتی سپری کنند و تغییر این الگو برایشان چندان آسان نیست. 

از دست دادن 

احساس اندوه ناشی از دست دادن عزیزی که روز‌های خاصتان را کنار او جشن می‌گرفتید، در روز تولد شدت می‌گیرد و می‌تواند موجب شود در این روز حس ناخوشایندی داشته باشید. 

چگونه با اندوه روز تولد مبارزه کنیم؟

برای از بین بردن این حس ناخوشایند لازم نیست کار‌های عجیبی بکنید. گاه انجام چند کار ساده هم می‌تواند حال‌وهوایتان را عوض کند. 

اگر در زادروزتان احساس اندوه و غم دارید، آن را انکار نکنید، بلکه این احساس را بپذیرید و با آن کنار بیایید، چون فشار آوردن به خود برای تغییر روحیه، نتیجه معکوس می‌دهد.

همچنین می‌توانید به کمک دو یا چند دوست جشن بسیار ساده‌ای داشته باشید. یا اینکه در این روز به تمرین ذهن‌آگاهی یا مراقبه بپردازید، پیاده‌روی کنید و روز را کمی آرام‌تر سپری کنید. شکرگزاری برای آنچه دارید و شفقت با خود و خوددوستی از دیگر مواردی است که کمک می‌کند تا روز بهتری را پشت سر بگذارید.

مهربان بودن با خود و کمی نفس تازه کردن در مسیر پرشتاب زندگی از جمله مواردی است که می‌تواند اندوه روز تولد را کمی کنار بزند.

سایر اخبار
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته:
گوناگون