۷ راز مهم اهرام مصر که کمتر کسی از آن خبر دارد  

۷ راز مهم اهرام مصر که کمتر کسی از آن خبر دارد
 
اهرام مصر یکی از مهم‌ترین عجایب هفتگانه جهان هستند که دانشمندان و تاریخ شناسان زیادی سال‌ها است که در پی کشف اسرار ان‌ها هستند
کد خبر: ۲۳۰۳۹
|
۱۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۱۶

در ابتدا این موضوع را روشن کنیم که اهرام مصر را آدم‌فضایی‌ها نساخته‌اند. از ساخت اولین هرم مصر بیش از ۴۵۰۰ سال می‌گذرد و در مصر بیش از صد هرم وجود دارد.

هر یک از اهرام شگفتی معماری است، بزرگ‌ترین آنها هرم بزرگ جیزه است که برای فرعون خوفو یا خئوپس ساخته شده است. این هرم ۱۳۹ متر ارتفاع دارد و بیش از دو میلیون و ۳۰۰ هزار قطعه سنگ در بنای آن به کار رفته است که هر کدام از آنها چند تن وزن دارد. این سنگ‌ها پوشش سفید و درخشان سنگ آهک داشتند که چشم بینندگان را با نور آفتاب صحرا که بر آنها می‌تابید، خیره می‌کردند.

۱. مصری‌ها ریاضیدانان باهوشی بودند

ساختن هرم فقط بارکشی سنگ‌های عظیم نبود. در مصر باستان خط گذارانی (افرادی که روی چوب یا سنگ برای تعیین محل برش نشانه گذاری می‌کردند) بودند که تعداد قطعات سنگ لازم برای انتقال به محل احداث هرم را محاسبه و همچنین بررسی می‌کردند که زمین شیب و زاویه نداشته باشد. برای مثال هر ضلع هرم بزرگ خوفو دارای شیب ثابت ۵۲ درجه است. دقت محاسبه‌ای که در ساخت اهرام به کار رفته است نشان می‌دهد که این افراد ریاضیدان‌های باهوش و ماهری بوده اند.

۲. ساخت اهرام کار مهم و بزرگی بوده است

اگر کسی با ساختن اهرام زندگی جاودان پیدا کرده باشدایمهوټپ، طراح اولین هرم در ستاره است. او علاوه بر اینکه معمار زبردستی بود، در دربار فرعون جایگاه و مقام بالایی داشت و کاهن و طبیب هم بود. مصریان باستان چنان ارج و احترامی برای او قائل بودند که بعد‌ها او را تا مقام خدایی بالا بردند.

۳. کارگران نیرومند و عضلانی بودند

سازندگان اهرام با حمل آن همه سنگ، بدنی عضلانی پیدا می‌کردند، اما این مردان خوش هیکل مدام نوشیدنی‌ها (و شیک‌های پروتئین سر نمی‌کشیدند. بقایای اردک، گوسفند، خوک و گاو در دهکده‌های کارگران اهرام نشان می‌دهد که این غول‌های سازنده اهرام از منبع سرشاری از گوشت و نان و آبجو تغذیه می‌کردند.

۴. کارگران در رنج نبودند و اهل فعالیت گروهی بودند

وقتی گروه کارگران ساخت اهرام نام خود را دوستان خوفو " می‌گذاشتند به نظر می‌رسد از محیط کاری خود چندان در رنج و عذاب نبوده اند و از بهره کشی خبری نبوده است. گرافیتی‌ها و سنگ نگاره‌هایی که از این گروه‌ها به جا مانده نشان می‌دهد که احساس غرور و همبستگی و رقابتی سالم با گروه‌های دیگر سازنده اهرام داشته اند.

۷ راز مهم اهرام مصر که کمتر کسی از آن خبر دارد 

۵. اهرام کنار آب بودند

امروزه اهرام جیزه در میان شنزار‌های اطرافشان جای گرفته اند، اما هنگامی که ساخته شدند، طوری قرار گرفته بودند که انعکاس تصویر آنها بر آب رود نیل می‌افتاد که در آن زمان به محل اهرام نزدیک‌تر بود. مصریان باستان کانال‌هایی در آب نیل درست کرده بودند که قطعات عظیم سنگ‌ها را به نزدیکی محل احداث اهرام هدایت می‌کرد.

۶. مصریان باستان آخرت اندیش بودند

اینکه هزاران نفر را وادار کنی در طول ده‌ها سال مقبره‌ای فقط برای یک نفر بسازند به نظر اتلاف وقت و انرژی می‌رسد، اما فقط پادشاهان و فراعنه نبودند که برای زندگی پس از مرگ خود خرج می‌کردند. اهرام جیزه با مجموعه‌ای بیش از صد‌ها هرم دیگر احاطه شده است که متعلق به افراد مهم مصر باستان است.

۷. در اهرام از دام‌های پنهانی و تله‌های مرگبار خبری نیست

خوب بود مصریان باستان کمی از پنهان تله‌ها و دام‌های پنهانی بوبی ترپ) فیلم‌های هالیوود یاد می‌گرفتند. باستان شناسان در اهرام مصر به هیچ تبر آویخته، گودال مار یا حتی دریچه‌های معمولی تله‌ای برنخوردند. همه اقدامات احتیاطی در برابر دزدان مقبره‌ها مانند مسدود کردن ورودی‌ها با قرار دادن سنگ‌های بزرگ در برابر راه‌های ورود به اهرام همان زمان که ایندیانا جونز یک نفس راحت می‌کشد)، هیچ کدام هیچ فایده‌ای نداشته است.

 

سایر اخبار
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته:
گوناگون