شوک زلزله تایوان به جهان تکنولوژی

شوک زلزله تایوان به جهان تکنولوژی
زلزله ۷.۴ ریشتری در تایوان نه تنها این کشور که جهان تکنولوژی را هم به شدت تکان داده است. 
کد خبر: ۱۴۳۹۱
|
۱۵ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۹:۳۸

زلزله ۷.۴ ریشتری در تایوان نه تنها این کشور که جهان تکنولوژی را هم به شدت تکان داده است. 

به دلیل وجود تولیدکنندگان بزرگ تراشه در این کشور و توقف موقت تولید برخی کارخانه‌های تراشه سازی حالا جهان تکنولوژی نگران تامین تقاضای روزافزون برای تراشه‌های پیشرفته و به خصوص تراشه‌های هوش مصنوعی است. 

این بزرگترین زلزله در ۲۵ سال اخیر تایوان است و باعث مرگ ۴ نفر و مجروح شدن ۵۷ نفر در سراسر تایوان شده است. 

شرکت TSMC که یکی از بزرگترین سازندگان تراشه در جهان و تولید کننده اصلی تراشه برای شرکتهایی چون اپل و انویدیا اعلام کرده که برخی مراکز تولید تراشه در این کشور را بعد از این زلزله به حالت توقف در آورده است. ارزش سهام این شرکت نیز ۱.۳ درصد کاهش یافته است.

شرکت انویدیا که هم اکنون سومین شرکت با ارزش جهان به شمار می‌رود تمام تراشه‌های هوش مصنوعی خود را از شرکت TSMC تامین می‌کند.

برخی شرکتهای کوچکتر تولید کننده تراشه در تایوان نیز اقدام مشابهی را انجام داده‌اند. 

این در حالی است که فعلا شرکتهای تکنولوژی در این کشور مشغول ارزیابی میزان خسارات وارد شده ناشی از زلزله هستند.

هرچند توقف ناشی از زلزله موقت بوده و برخی از شرکت‌ها اقدام به بازگشت کارکنان به محل کار کرده‌اند اما به دلیل ماهیت تولید محصولات پیشرفته‌ای چون تراشه هر نوع توقف در فرآیند تولید آن می‌تواند روند تولید را برای هفته‌ها مختل کند. 

به گفته بام کی سون یک تحلیل‌گر تایوانی، تولید برخی تراشه‌های پیشرفته نیاز به انجام عملیات تولید نیاز به هفته‌ها کار ۲۴ ساعته دارند. 

تمرکززدایی تولید تراشه

بین ۸۰ تا ۹۰ درصد تراشه‌های مورد نیاز در محصولاتی چون گوشی‌های هوشمند و هوش مصنوعی در جهان در تایوان تولید می‌شوند. درعین حال این جزیره یکی از زلزله‌خیزترین مراکز جهان است. 

ساخت تراشه بسیار پیچیده استو برای چندین دهه شرکت‌هایی چون TSMC تصمیم گرفتند تا امکانات ساخت خود را در یک نقطه متمرکز کنند.

حالا اما مدیران ارشد صنعت تکنولوژی و مقامات دولتی مختلف مدت‌هاست که نسبت به تجمیع تولید نیمه‌هادی‌های پیشرفته در جهان در این جزیره ابراز نگرانی کرده‌اند. این نگرانی نه فقط در زمینه بلایایی طبیعی که مرتبط با احتمال بروز رخدادهایی تهدیدهایی چون جنگ از سوی چین هم وجود داشته است.

در یک تخمین از سوی بلومبرگ در صورت بروز یک جنگ در تایوان خساراتی بالغ بر ۱۰ تریلیون دلار می‌تواند به جهان تحمیل شود.

مقامات آمریکایی طی سالهای اخیر با اشاره به تهدید تایوان توسط چین، شرکتهای آمریکایی را به تنوع جغرافیایی تولید تراشه سوق داده‌اند. شرکت TSMC پروژه‌های ساخت تراشه را به آمریکا و ژاپن هم امتداد داده است.

منبع: فردای اقتصاد

tags # زلزله
سایر اخبار
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته:
گوناگون
دیدنی‌ها