ادامه جنجال‌ها بر سر طرح ساماندهی کارکنان دولت

ادامه جنجال‌ها بر سر طرح ساماندهی کارکنان دولت
کارگرانی که سال‌هاست منتظرِ به نتیجه رسیدنِ طرح ساماندهی کارکنان دولت هستند، می‌گویند که نیروی پیمانکاری بودن برای آنها مشکلاتِ بسیاری به وجود آورده است.
کد خبر: ۱۴۱۲۰
|
۱۴ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۴۸

کارگرانی که سال‌هاست منتظرِ به نتیجه رسیدنِ طرح ساماندهی کارکنان دولت هستند، می‌گویند که نیروی پیمانکاری بودن برای آنها مشکلاتِ بسیاری به وجود آورده است.

«ایرادات به طرح ساماندهی همچنان پابرجاست و طرح با مانع اشکالات هیأت عالی نظارت مواجه شده است.» این خبری است که در روز‌های آخرِ اسفند ماه از زبانِ هادی طحان نظیف، سخنگوی شورای نگهبان شنیدیم. از قرارِ معلوم طرح دوباره به مجلس برای رفع ایرادات برگشته و این موضوعِ سبب نگرانیِ بسیاری از کارگران پیمانکاریِ ارگان‌های مختلف شده است؛ کارگرانی که سال‌هاست منتظرِ به نتیجه رسیدنِ طرح هستند و معتقدند که نیروی پیمانکاری بودن برای آنها مشکلاتِ بسیاری به وجود آورده است.

نیرو‌های پیمانکاری مخابرات ایران در تماس با «ایلنا» ضمن ابراز نگرانی از به تعویق افتادنِ چند ساله‌ی این طرح از مشکلاتِ خود گفتند: دریافتیِ نیرو‌های پیمانکاری پایین است و معمولا پیمانکار تا جایی که می‌تواند اضافه کارِ نیرو‌ها را حذف می‌کند و مبلغ آن را پرداخت نمی‌کند. اگر هم قرار باشد به نیروی پیمانکاری اضافه کار پرداخت شود، این اتفاق کاملا سلیقه‌ای می‌افتد و به برخی از نیرو‌های به اصطلاح نورچشمی، اضافه کار می‌دهند.
نها به تبعض در دریافتِ حقوق معترض هستند و می‌گویند: در حالی که طبق قانون کار برای کارِ یکسان باید حقوق یکسانی گرفت، اما نیرو‌های رسمی، دریافتیِ بسیار بیشتری نسبت به نیرو‌های پیمانکاری دارند. این در حالی است که نیرو‌های پیمانکاری معمولا کارِ بیشتری نسبت به نیرو‌های رسمی انجام می‌دهند.

این نیرو‌ها می‌گویند: نه فقط اضافه کاری که حق مأموریتِ نیرو‌های پیمانکاری هم خیلی اوقات حذف می‌شود. دلیلِ پیمانکاران برای این کار این است که می‌گویند اگر حقوقِ نیرو‌ها افزایش یابد، هزینه برای اداره ایجاد می‌شود!

به گفته‌ی این نیروها، پیمانکاران هزینه‌ها را با کاستن از حقوقِ نیرو‌های انسانی کاهش می‌دهند. این کار سبب ایجادِ نارضایتیِ نیرو‌ها می‌شود و این وضعیت قطعا بر عملکردِ آنها تأثیر می‌گذارد. در چنین شرایطی نیروی کار هیچ انگیزه‌ای برای انجام کار صحیح و با کیفیت ندارد.

نیرو‌های پیمانکاری مخابرات می‌گویند: کار با حقوق ناچیزی که حتی خرجِ اساسی‌ترین نیاز‌های زندگی هم نمی‌شود، در نهایت روی عملکردِ نیرو‌ها تأثیر می‌گذارد. عدم پرداختِ حقوقِ مکفی و محروم کردنِ نیرو‌های پیمانکاری از دریافتِ حق مأموریت و اضافه کاری، بیش از آنکه تأثیری بر کاهشِ هزینه‌های مخابرات بگذارد، جلوی پیشرفتِ عملکردِ مخابرات را می‌گیرد.

این نیرو‌ها در پایان با اشاره به ادعایِ خصوصی بودنِ شرکت مخابرات می‌گویند: ستاد اجرایی فرمان امام که سهامدار اصلی مخابرات است، اصلا خصوصی نیست. سهام عدالت که ۲۰درصد از سهام مخابرات به آن تعلق دارد، دولتی است و در نهایت ۱۹درصد سهام مخابرات هم متعلق به دولت است. ضمن اینکه اگر مخابرات دولتی نیست، چرا وزارتخانه و وزیر دارد؟! متاسفانه ما برای چیز‌هایی که کاملا واضح است می‌جنگیم!

 

سایر اخبار
نظرات بینندگان
Iran (Islamic Republic of)
person
شرکتی مظلوم
cm_time
۱۵:۴۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۴
cm
رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی گفت: حدود ۵ میلیون کارگر در کارگاه های زیرزمینی و غیررسمی برای تأمین معاش بدون بیمه و فاقد امنیت شغلی مشغول کار هستند. فتح الله بیات، رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی با اشاره به اهمیت ساماندهی بحث شرکت های نیروی انسانی گفت: نیروی انسانی و کارگر؛ چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی، باید قرارداد مستقیم با کارفرما داشته باشد. چرا پیمانکار باید در یک شرکت خیمه بزند و با کارفرما هماهنگ کند و بخشی از درآمد کارگر را تصاحب کند و مطالبات کارگر، معوق بماند؟ وی ادامه داد: به نظر می رسد دلیل اصلی این بوده که در همه این سال ها، کارفرمایان برای فرار از پرداخت دیون کارگر، میدان را به شرکت های پیمانکاری سپرده اند و پس از آن هم، هیچ توجهی به تضییع حق کارگران ندارند، با وجود آنکه مصادیق سوءاستفاده پیمانکاران از حق کارگران، فراوان است و بسیاری از پیمانکاران با روابط مشکوک در مناقصه ها برنده می شوند. بیات با بیان اینکه امروز هیچ یک از کارگران کشور، امنیت شغلی ندارند چون بیش از 96درصد جامعه 15 میلیونی کارگران کشور، با قرارداد موقت مشغول کار هستند گفت: بخشی از کارگران قرارداد 89 روزه، قرارداد یک ماهه و سه ماهه و 6 ماهه و حتی با قراردادهای سفید امضا و سفته گذاری و تعهدسپاری بابت اینکه هیچ مطالبه و معوقه ای از کارفرما ندارند مشغول به کارند.
? پاسخ
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته: ۱
گوناگون
دیدنی‌ها