تخت گاز دلال‌ها در بازار خودرو‌های دست دوم و سرگیجه خریداران 

آشفته‌بازار!

آشفته‌بازار!
همزمان با فراگیر شدن التهابات در بازار خودرو در چند وقت اخیر، از یک سو قیمت خودرو‌های دست دوم به شکل عجیبی افزایش داشته و از سوی دیگر، این دلال‌ها هستند که بازار را قرق کرده‌اند در واقع، این روز‌ها دلال‌ها بازار خرید و فروش خودروی دست دوم را به صورت بسیار ناسالمی در انحصار گرفته‌اند. 
کد خبر: ۶۳۰۶
|
۱۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۳

زی‌سان: با نزدیک شدن به روز‌های پایان سال خریدن یک خودروی دست دوم نه تنها یک کار بسیار دشوار است بلکه به شدت می‌تواند اعصاب خردکن نیز باشد. به شما توصیه می‌کنیم که اگر برای خرید دنبال یک ماشین دست دوم نسبتا مدل پایین هستید، حتما قرص آرام‌بخش بخورید و بعد سایت‌های فروش خودرو را چک کنید. 

به گزارش «زی‌سان»، همزمان با فراگیر شدن التهابات در بازار خودرو در چند وقت اخیر، از یک سو قیمت خودرو‌های دست دوم به شکل عجیبی افزایش داشته و از سوی دیگر، این دلال‌ها هستند که بازار را قرق کرده‌اند. هر دو این متغیرها، موجب شده که پیدا کردن یک خودروی دست دوم سالم، بدون مشکل قانونی و فنی با قیمت مناسب بسیار سخت شود. 

وقتی با ۲۵۰ میلیون تومان سرگیجه می‌گیرید!

این روز‌ها اگر با بودجه ۱۵۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان قصد خرید خودرو دارید، بعد از یک روز جستجو متوجه خواهید شد که چه کار سختی پیش‌رو دارید. شاید قبلا تجریه خرید خودرو از سایت دیوار را داشته و در مدت زمانی اندک تعداد زیادی خودروی متناسب با بودجه و خواست خود را یافته‌اید. خبر بد این است که اخیرا چنین چیزی دست نیافتنی شده است؛ یعنی با بودجه ۲۵۰ میلیون تومانی یافتن یک خودروی معمولی هم دشوار است. 

قیمت‌ها به شکل افسارگسیخته افزایش پیدا کرده‌اند. اکثر قیمت‌هایی که گذاشته می‌شوند چنان بالاتر از حد نرمال و معقول هستند که عملا خریدار را حتی از بازدید خودرو منصرف می‌کند. در محدوده ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون اکثرا باید یا به سراغ خودرو‌های پژو ۴۰۵ و سمند در محدوده مدل ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰ رفت یا گزینه خرید پراید در محدوده مدل ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۶ را برگزید. البته گزینه‌های دیگری نیز می‌توانند مطرح باشند؛ همانند خرید پژو پارس مدل ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۶ یا خرید خودروی ریو در محدوده زیر مدل ۱۳۸۸.

قرق شدن بازار خودرو‌های دست دوم توسط دلال‌ها /// تخت گاز دلال‌ها در بازار خودرو‌های دست دوم و سرگیجه خریداران 

با کمی جستجو و دیدن چند خودرو در این محدوده بلافاصله متوجه می‌شوید که تا چه اندازه کار شما برای پیدا کردن گزینه ایدئال خود دشوار است. اکثر خودرو‌هایی که یک فروشنده شخصی (خانگی) گذاشته‌اند چنان قیمت‌شان بالاست که اصلا ارزش بازدید ندارد و آن‌هایی نیز که قیمت معقول‌تری دارند، با مشکلات بدنه یا فنی مواجه هستند. به نظر می‌رسد اکثر فروشندگان شخصی اگر خودرویی تمیز و فاقد مشکل دارند، دو دوستی به آن چسپیده و جرات خرید و فروش ندارند. اگر یک فرد هم می‌خواهد خودرویش را بفروشد، حاضر نیست با قیمت معقول آن را واگذار کند. اما فراتر از فروشندگان شخصی مشکل اصلی امروز بازار را باید دلال‌ها دانست. 

دلال‌هایی که سرکارتان می‌گذارند و حرص‌تان می‌دهند!

این‌که با نزدیک شدن به آخر سال تعداد فروشندگان خودرو کاهش پیدا کند طبیعی است، اما این جولان بی‌سابقه دلال‌ها در بازار خودروی دست دوم است که غیرطبیعی است. با جستجو در سایت دیوار با انبوهی از آگهی‌های عجیب و غریب مواجه می‌شوید که باعث سردرگمی شما می‌شود. تعداد زیادی آگهی در دیوار درج شده که یک خودروی بسیار شیک و تمیز در عکس دیده می‌شود. در توضیح آگهی نیز طرف خود را کارمند، فروشنده خانگی معرفی و خودروی خود را کاملا سالم و بدون نقص توضیح می‌دهد. جالب‌تر آن‌که برخی‌هایشان نیز تاکید دارند برای وقت یکدیگر احترام قائل باشیم و فروشنده واقعی تماس بگیرد. 

در اکثر موارد این خودرو‌ها قیمت چند ۱۰ میلیونی پایین‌تری از حد نرمال نیز دارند. در اکثر مواقع زمانی با فرد صاحب آگهی تماس حاصل می‌شود، تنها بوق اشغال شنیده می‌شود. یا در برخی موارد شماره طرف خاموش است. آن تعداد محدودی که نیز تلفن روشن است، یا جواب نمی‌دهند یا این‌که طرف بعد از شنیدن واژه به شرط کارشناسی بازید را به فردا موکول می‌کند. 

یکی دیگر از تاکتیک‌های دلال‌ها در روز‌های پایانی سال این است که شب‌ها که عملا امکان بازید خودرو وجود ندارد، تلفن‌شان در دسترس است و وعده بازدید فردا را می‌دهند، اما فردا که تماس گرفته می‌شود، عملا پاسخی دریافت نمی‌شود و یا گوشی خاموش می‌شود. 

قرق شدن بازار خودرو‌های دست دوم توسط دلال‌ها /// تخت گاز دلال‌ها در بازار خودرو‌های دست دوم و سرگیجه خریداران 

در سطحی دیگر با دسته‌ای از دلالان مواجه خواهید شد که پشت تلفن از صحت و سلامت بودن خودرو سخن می‌گویند و اتفاقا مکان بازدید و ساعت را نیز اطلاع می‌دهند. بعد از رفتن برای بازدید از خودرو متوجه خواهید شد که این آن خودروی داخل آگهی نیست یا هم از نظر فنی و بدنه خلاف آن چیزی است که قبل‌تر به شما اطلاع داده شده است. 

در مجموع، این روز‌ها دلال‌ها بازار خرید و فروش خودروی دست دوم را به صورت بسیار ناسالمی قرق کرده‌اند که می‌توان آن را بی‌سابقه ارزیابی کرد. دلال‌ها با دخالت‌های گسترده در قیمت‌ها و نیز ارائه خودرو‌هایی با اطلاعات جعلی خرید را به کام بسیاری از خریداران تلخ کرده‌اند. شاید این مشکل در خوردو‌های مدل بالا یا سفر کیلومتر کمتر محسوس باشد، اما در ماجرای خودرو‌های با مدل پایین بسیار محسوس است. 

وقتی فروشنده حق دارد قیمت را بالا بگذارد! 

کلاف سردرگم خرید و فروش خودرو‌های دست دوم این روز‌ها را می‌توان نمود وضعیت آشفته بازار خودرو در چند وقت اخیر دانست. متاسفانه وادرات خودرو‌های دست دوم با سرعتی اندک پیش رفت و عملا نتوانست تاثیری بر بازار خودرو بر جای بگذارد. اخیرا نیز افزایش قیمت‌های کارخانه دو شرکت ایران خودرو و سایپا افزایش چند ۱۰ میلیونی قیمت‌ها را در بازار به دنبال داشت. 

در چنین وضعیتی از یک سو، فروشندگان به شدت نسبت به افزایش قیمت خودرو در روز‌ها و ماه‌های آینده نگران هستند؛ لذا قصد دارند حداقل در مقطع کنونی خودرو‌های خود را با بالاترین قیمت ممکن به فروش برسانند. از سوی دیگر، خریداران نیز با نگرانی از موضوع افزایش قیمت‌ها در آینده در تکاپو هستند که با خرید خودرو ارزش سرمایه ریالی خود را حفظ کنند.

سایر اخبار
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته:
گوناگون