سنجاب ایرانی قربانی همستر مجازی/ محیط زیست: برخورد می‌کنیم

سنجاب ایرانی قربانی همستر مجازی/ محیط زیست: برخورد می‌کنیم
تب بازی همستر تا جایی بالا رفته که افرادی برای جلب توجه بیشتر اقدام به حیوان آزاری می‌کنند.
کد خبر: ۲۳۵۰۷
|
۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۱۸

همستر‌های مجازی روزگار سنجاب را در دنیای واقعی تلخ کرده است؛ بازی که از اول فروردین امسال در بستر شبکه اجتماعی مجازی تلگرام راه‌اندازی و از اردیبهشت ماه در ایران بسرعت منتشر شد و مخاطبان و کاربران زیادی را به خود جذب کرد.

کاربران تلگرامی که با نات کوین به درآمد رسیدند یکی از عوامل اصلی تبلیغ و پیوستن تعداد زیادی دیگر از کاربران به بازی همستر بوده‌اند و در این بین افراد زیادی هم از فرصت پیش آمده برای جذب اعضای بیشتر به کانال‌ها و گروه‌هایشان در شبکه‌های اجتماعی اقدام به تهیه و پخش پُست‌های آموزشی و یا مثل خیلی از رویداد‌های دیگر که در کشور روی می‌دهد، ساختن ویدئو و مطالب طنز کرده‌اند.

نحوه بازی بدین گونه است که باید هر کاربر بر روی تصویر همستر ضربه بزند تا امتیازی به او تعلق گیرد و هرچقدر تعداد ضربه‌ها بیشتر باشد امتیاز بیشتری نصیب او خواهد شد.

ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی مجازی از مردی که سنجابی را بدست گرفته دست به دست می‌شود این مرد می‌گوید موجودی که ۸۰ میلیون نفر دنبال آن می‌گردند همین است و سپس سر و دهان این موجود بی آزار را گرفته و آن را بر صفحه گوشی‌اش می‌کوبد و به نوعی دارد از او تقاص ضربه‌هایی که توسط انگشتانش زده شده را می‌گیرد.

گفته می‌شود یکی از دلایلی که عنوان این بازی را همستر گذاشته‌اند ضربه زدن به صفحه نمایش گوشی برای بدست آوردن توکن، یادآور حرکات سریع و چابک همستر در طبیعت است.

برمبنای تحقیقات انجام شده سیستم عصبی-مرکزی انسان‌ها و پستانداران شبیه هم است یعنی واکنش و عکس العمل آنها به درد باهم یکسان است و از آنجا که سنجاب هم از رده پستانداران است برخوردی که در این ویدیو مشاهده می‌کنید منجر به درد و ضربه به این حیوان شده است.

برخی از افراد آگاهانه و یا ناآگاهانه برای سرگرمی و خنده اقدام به آزار و شکنجه دیگر موجودات زنده می‌کنند و چنین عملی از سوی صاحب نظران و کارشناسان امر یکی از اختلال‌های روانی و جامعه ستیزی به شمار می‌رود که فرد با آسیب و آزار حیوانات، لذت می‌برد.

نگهداری سنجاب ایرانی جرم است

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره‌کل محیط زیست کردستان در گفتگو با خبرنگار ایرنا در ارتباط با ویدیوی منتشر شده در فضای مجازی اظهار کرد: این ویدیو در اختیار یگان حفاظت محیط زیست استان قرار داده شده تا با همکاری پلیس فتا فرد خاطی شناسایی و تحویل مراجع قضایی داده شود.

حیدر ویسی با بیان اینکه گونه در اختیار این فرد، سنجاب ایرانی است که زیستگاه آن جنگل‌های بلوط زاگرس است، ادامه داد: سنجاب ایرانی نقش مهمی در تکثیر جنگل دارد و حیوان خانگی محسوب نمی‌شود و نگهداری از آن جرم است.

وی جنگل تراشی، آتش سوزی و تخریب جنگل را از عوامل تهدیدکننده این گونه جانوری خواند و بیان کرد: شهروندان در صورت مشاهده سنجاب و یا اطلاع از نگهداری آن توسط افراد می‌توانند با شماره ۱۵۴۰ تماس بگیرند تا یگان حفاظت این اداره کل وارد عمل شود.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره‌کل محیط زیست کردستان افزود: این گونه جانوری را نباید در هر مکانی رهاسازی کرد بلکه باید آن را در اختیار محیط زیست قرار داد یا در مناطق جنگلی اقدام به رهاسازی آن کرد.

در ماده ۱۶ لایحه حمایت از حیوانات ۲۸ مورد از جرایم حیوان آزاری تعریف شده است، که مرتکبان آنها مستوجب مجازات خواهند بود. طبق این لایحه حیوانات با وجود آنکه ناطق نیستند، اما از احساس برخوردارند از این رو آزار آنها جرم شناخته شده و مرتکب باید مجازات شود.

منبع: ایرنا

سایر اخبار
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته:
گوناگون