بحث داغ پشت پرده حمله به کنسولگری

آیا واکسن‌های کرونا در ترور فرماندهان سپاه قدس در سوریه نقش داشتند؟!

آیا واکسن‌های کرونا در ترور فرماندهان سپاه قدس در سوریه نقش داشتند؟!
این گروه به سخنانی از ایرج حریرچی، معاون پیشین وزارت بهداشت در سال ۱۴۰۰ ارجاع می‌دهند که گفته بود: «تک تک واکسن‌ها در کشور قابل ردیابی است؛ واکسن‌ها رصد می‌شود و هر واکسن شماره‌ای دارد و با کد فردی که واکسن می‌گیرد تطبیق و پوکه آنها هم جمع آوری می‌شود.».
کد خبر: ۱۴۳۲۴
|
۱۵ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۳:۲۶

زی‌سان: حمله اسرائیل به کنسولگری ایران و شهادت جمعی از فرماندهان و مستشاران نظامی ایران در سوریه، بحث بسیار مهم امنیتی ایجاد کرده است. سوالهای کلیدی و مهمی، در این رابطه در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها مطرح است. اسرائیل از کجا می‌دانسته است که فرماندهان و مستشاران ایرانی در ساختمان کنسولگری حضور دارند؟  

به گزارش زی‌سان، پاسخ به این سوال کار ساده‌ای نیست، اما برخی کاربران در شبکه‌های اجتماعی به سادگی به آن پاسخ می‌دهند. از روز گذشته کاربران در شبکه‌های اجتماعی تلاش می‌کنند که شناسایی مکان حضور فرماندهان نظامی را به واکسن کرونا ربط دهند. به این ترتیب دوباره بحث قدیمی میکروچیپ و واکسن باز شده است.  

کاربری به نام فرهاد عظیما که انیمشین ساز است و انیمیشن خلیج فارس ۲ را ساخته است، در این باره نوشته است: «دنبال نفوذی که محل فرماندهان سپاه را لو داد می‌گردید؟ واکسن‌های چیپ گذاری شده که مختص هر فرد بود متاسفانه می‌تواند نشانه گذاری خیلی دقیقی را برای سازمان جاسوسی دشمن مهیا کند، اطلاعات این میکروچیپ‌ها در بدن می‌تواند، مکان فرد واکسینه شده را در صورت لزوم لو دهد.»

این توئیت بازتاب وسیعی داشت و بسیاری از کاربران به تمسخر آن پرداختند، اما در کمال تعجیب بسیاری هم آن را نشر دادند. حتی عده‌ای از کاربران اصولگرا هم به رد این تئوری پرداختند. با این حال به نظر می‌رسد جنبش ضد واکسن به دنبال آن است که بین این اتفاقات و واکسن کرونا ارتباطی برقرار کند.  

کاربر دیگری نوشته است: «اشراف اطلاعاتی رژیم صهیونیستی از حضور همزمان فرماندهان ارشد ونخبه‌های نظامی در سفارت را از کجا بدست می‌آورند؟ شاید ردیابی افراد از روی واکسن به نظر خیلی هاتون توهم توطئه به حساب بیاید، اما با توجه به تکنولوژی‌های موجود و اعترافات برخی مراکز، مسلما میتواند یکی از احتمالات باشد!»

این گروه به سخنانی از ایرج حریرچی، معاون پیشین وزارت بهداشت در سال ۱۴۰۰ ارجاع می‌دهند که گفته بود: «تک تک واکسن‌ها در کشور قابل ردیابی است؛ واکسن‌ها رصد می‌شود و هر واکسن شماره‌ای دارد و با کد فردی که واکسن می‌گیرد تطبیق و پوکه آنها هم جمع آوری می‌شود.».

اما اشاره حریرچی به ثبت واکسن از طریق شماره ملی بود نه اینکه در هر واکسنی میکروچیپ کار گذاشته شده است.  

علیرضا وهاب زاده مشاور پیشین وزیر بهداشت به تمسخر این ادعا پرداخت و در پاسخ به فرهاد عظیما نوشت:  «دقیقا درسته دکتر حریرچی قبلا اعتراف کرده بود که تک تک واکسن‌ها قابل ردیابی است. خواستم بهتون اطلاع بدم تازگی‌ها شیرخشک هم قابل ردیابی شده، کد ملی رو میگیرن که همه از نوزادی تحت کنترل سامانه‌ها باشن.» 

آیا واکسن‌های کرونا در ترور فرماندهان سپاه قدس در سوریه نقش داشتند؟!

کاربرانی هم به این نکته اشاره کردند که مگر فرماندهان نظامی واکسن برکت، تولید داخل ایران تزریق نکرده‌اند؟ اگر اینگونه است آیا برکت هم میکروچیپ داشت؟ 

از سوی دیگر کاربری به نام دکتر میرمحمد خان در این رابطه نوشته است: «القای حس خطر و نشر اکاذیب در خصوص تزریق واکسن‌ها در زمان التهاب امنیتی با چه هدفی صورت می‌گیرد؟ واکسن ستیزی در ایران را پدیده‌ی که تنها ناشی از عدم آگاهی است ندانید؛ جریانی که مکان یابی را به وجود چیپ در واکسن گره می‌زند دشمن آگاه و خطرناک است. تظاهر به مذهبی بودن و خودی بودن نیز در جهت ایجاد دوقطبی و فریب جامعه‌ی مذهبی است.»

در واکنش به این توئیت محمد جواد آذری جهرمی وزیر پیشن ارتباطات، بحث واکسن ستیزی را رد کرد و  نوشت: «واکسن ستیزی نیست، احتمالا فرافکنی است. در شهادت شهید سلیمانی گفتند روحانی و ظریف اطلاعات به دشمن داده اند؛ الان که میبینند نمیشود چنین اتهامی را به رییسی و امیرعبدالهیان وارد کنند؛ پس بهتر است بگویند کار کارِ چیپست‌های موجود در واکسن است. احتمالا برای مخاطب هم عقلی متصور نیستند.»

نکته این است که این بحث، موضوع تازه‌ای نیست و در زمان شیوع کرونا در ایران و هنگامی که روزانه چند صد نفر کشته می‌شدند با همین استدلال‌ها تلاش‌هایی برای ممانعت از واردات واکسن صورت گرفت. این بحث فقط در ایران مطرح نبود در دیگری کشور‌های جهان هم بحث داغی بود، همه مخالفان واکسن از این استدلال برای مخالفت خود استفاده می‌کردند. همان زمان هم وزارت بهداشت و هم نهادی جهانی این ادعاها را رد کرده بودند. 

آیا واکسن‌های کرونا در ترور فرماندهان سپاه قدس در سوریه نقش داشتند؟!

ترور کور؟

اما در مورد پشت پرده حمله به کنسولگری کشورمان همچنان پرسش اصلی داغ است و رسانه‌ها و فعالان سیاسی از وجود حفره امنیتی و نفوذ سخن می‌گویند. عبدالرضا داوری مشاور پیشن محمود احمدی‌نژاد و از حامیان کنونی قالیباف در این باره نوشت: «آمار ترور مقامات نظامی، امنیتی، علمی و اجرایی ج. ا، در دولت‌های احمدی‌نژاد و رئیسی به طور معناداری بالاتر از کل دولت‌های هاشمی رفسنجانی، خاتمی و روحانی است. در واقع ۸۰% از ترور مقامات ج. ا در دولت‌های احمدی‌نژاد و رئیسی و فقط ۲۰% ترور‌ها در سه دولت دیگر رخ داده‌اند. علت این تفاوت چیست؟»

برخی کاربران نیز از پیام ابراهیم رئیسی به شدت انتقاد کردند. رئیسی در پیام خود برای شهادت فرماندهان نظامی، اقدام رژیم اسرائیل را «ترور کور» خوانده بود که به نوعی بیانگر این است که این حمله تروریستی برنامه ریزی شده نبوده است.  

کاربری اصولگرا به نام «آدم» در نقد سخنان رئیسی نوشته است: «زدن ساختمون مربوط به کنسولگری ایران طی یک جلسه مهم و شهادت ۲ سردار عزیز و ۵ نفر از مستشاران ایرانی اسمش ترور کوره؟! این که دیگه اشتباه لفظی نیست! اگه روحانی اینو گفته بود واکنش ما چی بود؟!»

فرد دیگری با اشاره به شهادت سردار زاهدی نوشته است: «رییسی به ترور فرمانده‌ای با این سوابق درخشان آن هم چند ساعت پس از خروج از کشور می‌گوید ترورکور! خدا به داد ترور هدفمند برسد!»

سایر اخبار
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۱ | انتشار یافته:
گوناگون
دیدنی‌ها