نخست‌وزیر سابق هلند و همسرش اتانازی کردند

پایان دراماتیک لیلی و مجنون هلندی با مرگ خودخواسته!

پایان دراماتیک لیلی و مجنون هلندی با مرگ خودخواسته!
«دریس ون آخت»، نخست‌وزیر سابق هلند، دست در دست همسر محبوبش «یوجین»، طی این هفته و در سن 93 سالگی بر اثر اتانازی درگذشت.
کد خبر: ۶۷۴۰
|
۲۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۳

زی‌سان: اتانازی در هلند از سال ۲۰۰۲ برای کسانی که «مصائب غیرقابل تحمل بدون چشم انداز بهبود» را تجربه می‌کنند، قانونی شده است.

به گزارش زی‌سان، سلامتی این زوج از مدت‌ها پیش بسیار شکننده بود. در سال ۲۰۱۹، ون آخت هنگام سخنرانی در مراسم بزرگداشت فلسطینی‌ها دچار خونریزی مغزی شد و پس از آن هرگز بهبودی کامل پیدا نکرد. به دنبال مرگ این حقوقدان و دیپلمات هلندی که بین سال‌های ۱۹۷۷ تا ۱۹۸۲ نخست‌وزیر هلند از حزب دموکرات مسیحی بود ادای احترام شد. 

زوج سیاستمدار هلندی

«انجمن حقوق»، که یک سازمان حقوق بشری است و توسط خود دریس ون آخت در سال‌های پایانی عمرش تاسیس شد روز جمعه از اتانازی مضاعف خبر داد. این زوج که بیش از ۷۰ سال باهم زندگی عاشقانه داشنتد در هنگام اتانازی یک مراسم خداحافظی برگزار کردند و این هفته در بین حلقه کوچکی از نزدیکانشان در شهر نایمیخن، شهری در شرق هلند به خاک سپرده شدند. از این زوج هلندی سه فرزند به یادگار مانده است. 

زوج سیاستمدار

در بیانیه «انجمن حقوق» آمده است: «دریس دست در دست همسر محبوبش یوجین ون آخت کرکلبرگ، پشتیبان و حامی او که بیش از ۷۰ سال با هم زندگی کردند و همیشه از او به عنوان «دختر من» یاد می‌کرد، درگذشت». 

«پیتر بوتسما»، زندگینامه نویس ون آخت، گفت که این سیاستمدار از عوارض خونریزی مغزی رنج می‌برد و گفت که «توانایی دریس در صحبت کردن نیز بدتر شده بود». بوتسما افزود: «اما نحوه پایان زندگی او چیزی است که شخصیت این مرد را آشکار می‌کند، تا آخرین لحظه سرسخت و مستقل. من گاهی فکر می‌کردم آن‌ها ۶۵ سال است که ازدواج کرده اند، اگر یکی از آن دو دیگر آنجا نباشد چه می‌شود؟

دریس ون آخت

ون آخت که یک دموکرات مسیحی هلندی است، پس از کناره گیری از سیاست، به طور فزاینده‌ای مترقی شد و در نهایت در سال ۲۰۱۷ حزب خود را به دلیل اختلافات ایدئولوژیک و رویکرد دموکرات مسیحی راست میانه نسبت به مسئله اسرائیل و فلسطین ترک کرد. «مارک روته»، نخست وزیر کنونی هلند، که از ون آخت به عنوان «پدربزرگش در مقام ریاست جمهوری» یاد می‌کرد، با حرارت زیاد از این سیاستمدار سابق سخن گفت.

دریس ون آخت در حال سخنرانی

روته گفت: «دریس ون آخت با زبان شکوفا و منحصر به فرد خود، اعتقادات روشن و ارائه چشمگیر خود، رنگ و بویی جدید به مفهوم سیاست هلند در زمان قطبی شدن و تجدید ساختار حزب داد.»

دوست سیاسی ون آخت، «هانس ویگل»، هفته گذشته از این رهبر سابق CDA دیدن کرد و همچنین در مراسم خداحافظی زوج حضور داشت. معاون سابق نخست وزیر می‌گوید: «هردو پایان زندگی را پذیرفته بودند. دریس می‌دانست که هفته گذشته آخرین مراسم تولدش بود. مراسم خداحافظی بسیار تکان دهنده و زیبا بود. دوست عزیزم بود، تا آخرین لحظات با او در تماس بودم. همیشه می‌توانستی با او بخندی».

دریس ون آخت

پادشاه ویلم الکساندر، ملکه ماکسیما و پرنسس بئاتریس در بیانیه‌ای مشترک گفتند: «خانواده سلطنتی هلند او را ستایش می‌کند. او مسئولیت دولت را در یک زمان پرتلاطم به عهده گرفت و توانست با شخصیت برجسته و سبک رنگارنگ و متنوع خود الهام بخش بسیاری شود.» آن‌ها افزودند: «ما از دریس ون آخت با احترام فراوان یاد می‌کنیم که سال‌ها به عنوان نخست وزیر و وزیر دادگستری به کشورمان خدمت کرد. تعهد او به کشور ما و حفظ ارتباطات در جامعه ما شایسته قدردانی است».

ون آخت به خاطر ارجاعات قدیمی و زبان باشکوه و همچنین علاقه اش به دوچرخه سواری معروف بود. او در سال ۲۰۱۹ پس از سقوط از دوچرخه مجبور به ترک این سرگرمی شد. حزب دموکرات مسیحی به همراه حزب راستگرای لیبرال، از سال ۱۹۷۷ تا ۱۹۸۱ بر هلند حکومت کرد و در این دوره ون آخت نخست‌وزیر هلند بود. 

دریس ون آخت و یوجین ون آخت

پس از انتخابات، دوباره با تشکیل ائتلاف با حزب کارگر و دموکرات‌های میانه رو ۶۶ در دولتی که به مدت یک سال ادامه داشت، دوباره نخست‌وزیر شد. این سیاستمدار کهنه‌کار پس از بازدید از اسرائیل در سال ۱۹۹۹، به طور فزاینده‌ای در مورد حمایت خود از مردم فلسطین سخن گفت. او به تجربه خود از این سفر به عنوان «دگرگونی» اشاره کرد.

به گفته این سازمان غیرانتفاعی ون آخت در سال ۲۰۰۹ «انجمن حقوق» را تأسیس کرد تا از «سیاست عادلانه و پایدار هلندی - اروپایی در مورد مسئله فلسطین - اسرائیل» دفاع کند.

سایر اخبار
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته:
گوناگون